Hemşire ve öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık düzeyleri ile mikroplastik kirlilik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between environmental literacy levels and microplastic pollution awareness of nurse and teacher candidates
- Tez No: 883090
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİA SUBAŞI BAYBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma hemşire ve öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık düzeyleri ile mikroplastik kirlilik farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma bir kamu üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler ile 28 Ocak-28 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Çevre Okuryazarlığı Ölçeği ve Mikroplastik Kirliliği Farkındalık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 332 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında öğrenciler için tanımlayıcı bilgileri içeren anket formu, Çevre Okuryazarlığı Ölçeği (ELSA) ve Mikroplastik Kirliliği Farkındalık Ölçeği (MKFÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı analizler, t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Mikroplastik Kirliliği Farkındalık Ölçeği ve Çevre Okuryazarlığı Ölçeği arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Yetişkinler için Çevre Okuryazarlığı Ölçeği puan ortalamasının hemşire adayları için 3.56±0.69 ve öğretmen adayları için 3.61±0.48 olduğu tespit edilmiştir. Mikroplastik Kirliliği Farkındalık Ölçeği puan ortalamasının hemşire adayları için 2.26±0.25 ve öğretmen adayları için 2.25±0.17 olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin ailede çevreye ilişkin konuların konuşulma durumu, çevre kuruluşuna üye olma, anne ve babanın eğitim düzeyi değişkeni ile Çevre Okuryazarlığı Ölçeği arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çevre Okuryazarlığı ile Mikroplastik Kirliliği Farkındalık Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı, düşük düzeyde, pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin mikroplastik kirliliği farkındalığının kazandırılması adına çevre okuryazarlığının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between the environmental literacy levels of nurse and teacher candidates and their awareness of microplastic pollution. The study was conducted between January 28 and March 28, 2024 with students studying at the Faculty of Health Sciences, Department of Nursing and Faculty of Education at a public university. Descriptive Information Form, Environmental Literacy Scale for Adults and Microplastic Pollution Awareness Scale were used in the study. The sample of the study consisted of 332 participants. A questionnaire form including descriptive information for students, Environmental Literacy Scale (ELSA) and Microplastic Pollution Awareness Scale (MCAS) were used to collect the data. Descriptive analysis, t-test and ANOVA test were used to analyze the data. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the Microplastic Pollution Awareness Scale and the Environmental Literacy Scale. It was determined that the mean score of the Environmental Literacy Scale for Adults was 3.56±0.69 for nurse candidates and 3.61±0.48 for teacher candidates. The mean score of Microplastic Pollution Awareness Scale was 2.26±0.25 for nurse candidates and 2.25±0.17 for teacher candidates. A significant difference was found between the Environmental Literacy Scale and the variables of the students' discussing environmental issues in the family, being a member of an environmental organization, and the educational level of the mother and father. A statistically significant, low level, positive relationship was found between Environmental Literacy and Microplastic Pollution Awareness scale. In this context, it is recommended to improve environmental literacy in order to raise students' awareness of microplastic pollution.