Karasal uzay turizmi kapsamında Giresun ilinin astroturizm potansiyelinin incelenmesi
An analysis of the astro-tourism potential of Giresun province within the scope of terrestrial astro-tourism
- Tez No: 883117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF AHMET DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile insanların uzaya turist olarak seyahatleri başlamıştır. İnsanoğlunun uzaya olan merakı insanlık tarihi kadar eskidir. Çıplak göz ile gerçekleştirilen gözlemlerde astronomi faaliyetlerinde fotoğrafın icadından sonra fotoğraflar kullanılmaya başlanmış ve astrofotoğraf kavramı ortaya çıkmıştır. Astrofotoğraf, uzay turizmi alanında karasal uzay turizmi olarak değerlendirilmekte olup ulaşılabilirlik olarak en fazla insanın ulaştığı uzay turizmi dalıdır. Astrofotoğraf doğanın korunduğu karanlık gökyüzüne sahip her alanda yapılabildiğinden diğer uzay turizmi dallarına göre daha düşük maliyetlidir. Astrofotoğraf amatör meraklıların bilimsel çalışmalara katkı sunabildiği nadir bilim dallarından biridir. Astrofotoğraf özel donanım ve bilgi gereksiniminden dolayı özel ilgi turizmi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Giresun ilinin gökyüzü gözlemlerine ve astrofotoğraf uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, Giresun ili ışık kirlilik oranı, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerine göre doğu Karadeniz illerine göre astrofotoğraf açısından daha avantajlı durumunda olduğu tespit edilmiştir. Giresun ilinin sahip olduğu doğal güzellikler ve yapılar ile geniş açı astrofotoğraf için çeşitli fotoğraf imkânları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the developing technology, people have started to travel to space as tourists. Mankind has an interest in space as old as human history. After the invention of photography in astronomy activities in observations made with the naked eye, photographs began to be used and the concept of astrophotography emerged. Astrophotography is considered as terrestrial space tourism in the field of space tourism, and it is the branch of space tourism that the most people reach in terms of accessibility. Since astrophotography can be done in any area with dark skies where nature is protected, it is cheaper than other branches of space tourism. Astrophotography is one of the rare branches of science in which amateur enthusiasts can contribute to scientific studies. Astrophotography is considered as special interest tourism due to the need for special equipment and information. In this study, the suitability of Giresun sky observations and astrophotography was investigated. Giresun province is more advantageous in terms of astrophotography compared to the eastern Black Sea provinces according to its light pollution rate, geographical structure and climatic characteristics. With the natural beauties and structures of Giresun province, it offers various photographic opportunities for wide-angle astrophotography.