Inter farm interactions and hub height optimization for onshore wind farms
Karasal rüzgar santralleri için santraller arası etkileşim ve kule yüksekliği optimizasyonu
  1. Tez No: 752262
  2. Yazar: GÖKAY KÜTÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, karmaşık arazi yapısında yer alan, etkileşim halindeki iki karasal rüzgar çiftliği için optimum kule yüksekliği dağılımlarını bulmaya odaklanan bir araştırmanın sonuçlarını sunmaktadır. Hem enerji üretim kapasitesini hem de değişen kule yüksekliklerinden kaynaklanan ilgili maliyet değişikliklerini hesaba katan iki farklı amaç fonksiyonu tanımına dayalı olarak dört farklı optimizasyon senaryosu incelenmiştir. Çalışma, incelenen karasal rüzgar santralleri için rakım farkları nedeniyle kule yükseklik seviyelerinde oluşan önemli yükseklik farklarının, dolayısıyla bu farklar sonucunda meydana gelen kısmi iz bölgesi etkileşimlerinin görece gerçekçi şekilde modellenmesiyle FLORIS'te gerçekleştirilen simülasyonlara dayanmaktadır. Bununla birlikte maliyet etkilerini içeren maliyet parametreleri amaç fonkiyonuna eklendiğinde, iz bölgesi etkileşimi olmayan türbinlerin kule yüksekliklerinin arttığı görüldü. Eğer sadece iz bölgesi etkisinde olan rüzgar santrali, santral üretimini artırmaya yönelik amaç fonksiyonu ile optimize edilirse, amaç fonksiyonunu en fazla etkileyen bütün türbinlerin kule yüksekliğinin arttığı görüldü. Bununla birlikte, amaç fonksiyonuna kule yüksekliğini içeren maliyet bazlı etki eklenirse, iz bölgesi etkileşimi fazla olan türbinlerin kule yüksekliği artarken, daha az iz bölgesi etkileşimi olan türbinlerin kule yüksekliği ise azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the results of an investigation that focuses on finding the optimum tower height distributions for two interacting on-shore wind farms that are located on a complex terrain. Four different optimization scenarios are studied based on two different definitions of objective functions, which take into account both the power production capacity and the relevant cost variations due to changing hub heights. The study is based on simulations using the FLORIS framework, which is modified such that existing significant variations in hub height levels due to elevation differences for the studied on-shore wind farms, hence partial wake interactions that are occurring as a consequence, are more realistically represented. Results show that when both wind farms are included in the optimization process and if the cost parameters are not included in the objective function definition, the optimization process tends towards increasing the hub height levels of the turbines in the upstream wind farm to benefit from increased wind speeds at higher hub heights. However, when the cost parameters are included, the optimization both tries to reduce wake interaction effects while increasing hub heights of the turbines that are not interacting with the downstream wind farm. When only the downstream wind farm is included in the optimization process but if the cost cost parameters are not included, the optimized results show that hub heights of all of the most influential turbines get increased. However when the cost parameters are included, the optimized results show that the hub heights of the partially interacting turbines get decreased and those that are operating under stronger cluster-wake effects get increased.