Çocuklarda yüzme sporunun çoklu zeka ve bilişsel süreçlere etkisi
The effect of swimming sport on multiple intelligence and cognitive processes in children
- Tez No: 883135
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı: Çocuklarda yüzme sporunun çoklu zekâ ve bilişsel süreçlere etkisini incelemek. Araştırma gurubu: gönüllü olarak seçilen, yüzme eğitimi alan ve deney grubunda yer alan (15) kız, kontrol grubunu ise yüzme eğitimi almayan (15) kız ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için: Sperling, Howard, Miller ve Murphy (2002) tarafından geliştirilen Karekelle ve Saraç (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan çocuklar için üstbilişsel farkındalık ölçeği ve Fatma Susar (2006) tarafından geliştirilen çocuklar için çoklu zekâ ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada ön test ve son test uygulanmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında önce: Araştırma bulgularına göre Skewness ve Kurtosis değerlerine göre normallik dağılımları yapılmış, p>0.05 ten büyük olduğu ve standart sapma değerlerinin (standart eror)-1,961,96 arasında olduğu için verilerin normal dağıldığını söyleyebiliriz. Buna göre ilişkili örneklemler için Paired Samples Testi, Tanımlayıcı İstatistik Testi, Frekans Analizi ve etki değerlerini ölçmek için de cohen's kullanılmıştır. Buna göre Cohen (1988) tarafından önerilen kriterler kullanılarak bu kriterler; 0,01 küçük etki, 0,06 orta etki, 0,14 büyük etki olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of swimming sports on children's multiple intelligences and cognitive processes. The research group consists of (15) female secondary school students who were selected voluntarily, received swimming training and were in the experimental group. The control group consists of (15) female secondary school students who did not receive swimming training. To achieve the study's purpose, the metacognitive awareness scale for children developed by Sperling, Howard, Miller, and Murphy (2002) and adapted into Turkish by Karekelle and Saraç (2007) and the multiple intelligence scales for children developed by Fatma Susar (2006) were used. Pretest and posttest were applied in the study. Before analyzing and interpretation the data, normality distributions were assessed according to the research findings based on Skewness and Kurtosis values. We can say that the data is normally distributed since p>0.05 is more significant than 0.05 and the standard deviation values (standard error) are between -1,961.96. Accordingly, the Paired Samples Test, Descriptive Statistics Test, and Frequency Analysis were used for related samples, and Cohen's was used to measure effect values. Accordingly, using the criteria suggested by Cohen (1988), these criteria are: 0.01 was considered a small effect, 0.06 was considered a medium effect, and 0.14 was considered a significant effect.