Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi 431 numarada kayıtlı Mecmûʻa-i Eşʻâr'ın incelenmesi ve 'Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre tasnifi
Investigation of Mecmûʻa-i Eşʻâr, registered with No 431, in Yapı Kredi Sermet Çifter Library and classification acording to the 'Systematic Classification of Mecmuas' project (MESTAP)
- Tez No: 883134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada, mecmua kavramının tanımı, mecmuanın tarihsel gelişimi, mecmuaların önemi ve sınıflandırılmasından bahsedilmiş, söz konusu mecmuanın genel özellikleri verilmiş, transkripsiyon alfabesi ile çeviri yazısı yapılmış ve manzumeler“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”ne göre düzenlenmiştir. Mecmua 47 varaktan müteşekkildir. Mecmuada 235 şiir bulunmakta olup en fazla karşımıza çıkan nazım şekli gazeldir. Ayrıca mecmuada 7 Farsça şiir, şairi bilinmeyen 29 matla, 10 müfred, 3 kıtʻa, 3 gazel ve 1 muhammes tespit edilmiştir. XVI. yüzyıl şairleri çoğunlukta olup, en fazla şiiri bulunan şairler, Bâkî, Gelibolulu Mustafa Âlî ve Nevʻî Yahyâ'dır.
Özet (Çeviri)
In our study, the definition of the concept of the journal, the historical development of the journal, and the importance and classification of journals are mentioned. The general characteristics of the journal in question were given, translations were made with the transcription alphabet, and the verses were arranged according to the“Systematic Classification of Journals Project”. The journal consists of 47 pages. There are 235 poems in the journal and the most common form of verse is the ghazal In addition, 7 poems in Persian, 29 matlas of unknown poets, 10 syllabuses, 3 stanzas, 3 ghazals, and 1 pentastich were found in the edition. The poets of the sixteenth century are in the majority, and the poets with the highest number of poems are Bâkî, Gallipoli Mustafa Âlî and Nevʻî Yahyâ.