Tip II diabetlilerde eritrosit glutatyon redüktaz, glutatyon peroksidaz, süperoksit dismutaz, katalaz aktiviteleri, hemoglobin glikozilasyonu ve lipid peroksidasyonunun incelenmesi
The investigation of activities of erythrocyte glutathione reductase, glutathione peroxidase, superoxide dismutase and catalase; glycosylation of hemoglobin and lipid peroxidation in patients with type II diabetes
  1. Tez No: 88315
  2. Yazar: KAĞAN HUYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diabetes Mellitusta ortaya çıkan hipergliseminin oksidatif stresi arttırdığı (serbest radikal oluşumunu arttırdığı) öne sürülmektedir. Bu çalışmada Tip II diabetes mellitusda oksidatif stresi ve antioksidan savunma sisteminin durumunu incelemeyi amaçladık. Bunun için 53 tip II diabetli hasta grubu ile 30 sağlıklı kontrol grubu eritrositlerinde antioksidan savunma sisteminin önemli parametreleri olan GR, GSH- Px, SOD, CAT aktiviteleri ve lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan MDA düzeyleri ölçüldü. Bu parametrelerin serum glukoz ve glikozile Hb değerleri ile korelasyonu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
It has been proposed that hyperglycemia seen in diabetes mellitus (DM) increases oxidative stress( the production of oxygen free radicals). In this study, we aimed to investigate the condition of oxidative stress and antioxidative defense system in type II DM. So, the activities of glutathione reductase(GR), glutathione peroxidase(GSH-Px), superoşide dismutase (SOD) and catalase (CAT) being the important components of enzymatic antioxidative defense system, and MDA levels, as the marker of lipid peroxidation, were measured in erythrocytes of 53 patients with NIDDM and 30 healthy volunteers and the relationship of these parameters with serum glucose and HbA-tc values was also investigated.