Tip I ve Tip II diabetlilerde açlık kan glukoz düzeyi ile eritrosit içi antioksidan ve selenyum düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between fasting blood glucose level and intra-erythrocyte antioxidant and selenium levels in Type I and Type II diabetics
- Tez No: 588281
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Diabetes Mellitus (DM), insülin sentezinin bozulması sonucu ortaya çıkan insülin yetersizliği veya insülin etkisinin defekti ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Kan glukoz seviyesinin sürekli yüksek seyretmesi serbest radikallerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı DM ile kan glukozu, antioksidanlar ve selenyum seviyeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Tip I (n=30) ve Tip II (n=70) Diabetes Mellitus'lu hastalarda kan glukoz düzeyleri, SOD, CAT, GSH-Px aktiviteleri, spektrofotometrik ölçüm ile belirlendi. Selenyum (Se) düzeyi ise serumda ICP-MS cihazında ölçüldü ve elde edilen sonuçlar kontrol grupları (n=20, n=30) ile karşılaştırıldı. Bulgular: Tip I DM'lu hastalarda (n=30), kontrol grubu ile karşılaştırıldığı zaman kan glukoz düzeyi ve GSH-Px anlamlı olarak yüksek bulundu (p< 0,05). SOD, CAT ve Se seviyelerinde ise istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.Tip II DM'lu hastalarda (n=70) kontrol grubu ile karşılaştırıldığı zaman kan glukoz düzeyi anlamlı olarak yüksek, SOD, CAT, GSH-Px ve Se değerleri ise anlamlı olarak düşük bulundu (p< 0,05). Sonuç: Hem Tip I, hem de Tip II DM'ta artan glukoz seviyesinin, serbest radikallerin meydana gelme mekanizmalarını aktive ettiği ve serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını sağlayan antioksidan savunma sisteminin aktivasyonuna neden olabileceği kanısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disease characterized by insulin deficiency or defect of insulin effect resulting from disruption of insulin synthesis. Continuous high blood glucose levels cause the formation of free radicals. The aim of this study was to investigate the relationship between DM and blood glucose, antioxidants and selenium levels. Materials and Methods: Blood glucose levels, SOD, CAT, GSH-Px activities in patients with Type I (n = 30) and Type II (n = 70) Diabetes Mellitus were determined by spectrophotometric measurement. Selenium (Se) levels were measured by ICP-MS in serum and results were compared with the control groups (n = 20, n = 30).