Aktif ve pasif sigara içiminin eritrosit içi antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The Effect of activite and passive smoking on antioxidant enzymes activities in erythrocytes
- Tez No: 88316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
91 6- ÖZET AKTİF VE PASİF SİGARA İÇİMİNİN ERİTROSİT İÇİ ANTİOKSİDAN ENZİM AKTİVİTELERİ ÜZERİNE ETKİSİ Sigara içimi solunum, kardiyovasküler, gastrointestinal ve sinir sistemlerini etkileyerek çeşitli hastalıklara neden olması ve ekonomik kayaplara yol açması sebebiyle ciddi evrensel ve sosyal bir sağlık problemidir. Sadece içicileri değil aynı ortamda bulunan pasif ve gönülsüz içicileri de olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara yüksek miktarda oksidan ve prooksidanları içermesinden dolayı oksidan/antioksidan dengesizliğine yol açmakta ve muhtemelen çeşitli hastalıkların patojenezinde önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla çok sigara içen (n=30), az sigara içen (n=30), pasif içici (n=20) ve sigara içmeyen (n=20) toplam 100 sağlıklı ve gönüllü bireyde antioksidan savunma sisteminin önemli parametreleri olan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzimlerinin eritrosit içi aktiviteleri ve sigara dumanına maruz kalmanın bir göstergesi olan tiyosiyanatın serum seviyeleri ölçülerek karşılaştırıldı, ilaveten bu parametrelerin yaş, içilen sigara sayısı ve sigara içme süresi ile korelasyonları araştırıldı. Gruplara ait ortalama eritrosit içi enzim aktiviteleri ve serum tiyosiyanat düzeyleri aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.92 Bu sonuçlara göre çok sigara içen, az sigara içen ve pasif içici grubun ortalama eritrosit içi SOD ve CAT aktiviteleri sigara içmeyenlere göre anlamlı derecede düşük idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
93 6-SUMMARY THE EFFECTS OF ACTIVE AND PASSIVE SMOKING ON ANTIOXIDANT ENZYMES ACTIVITIES IN ERYTHROCYTES Cigarette smoking is a serious social and universal problem, since it has deletorious effects on the cardiovascular, pulmonary, gastrointestinal and central nervous systems, causing various diseases and economical losses. Cigarette smoking disturbs not only active smokers but also involuntary and passive smokers at a same place. Because cigarette smoke contains high amounts of oxidant and prooxidants and is bound to cause an oxidant/antioxidant imbalance, it might play a role in the pathogenesis of various diseases. For this purpose, a total of healthy voluntary 100 subjects (30 heavy, 30 light and 20 passive smokers and 20 nonsmokers) were included in this study. In all subjects, the activities of erythrocyte superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), which are the important components of antioxidant defense system, and serum thiocyanate, as an objective measure of exposure to cigarette smoke, were determined and the results were compared between the groups. Additionally, the relationships of these parameters with age, number of cigarette consumption and smoking duration were investigated.