12 Eylül 1980 Darbesi'nin Türk sinemasına yansımaları: Örnek filmlerin eleştirel söylem analizi ile incelenmesi
Reflections of the 12 September 1980 Coup on Turkish cinema: Examination of sample films with critical discourse analysis
- Tez No: 883151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'de 12 Eylül 1980'de yaşanan askeri darbe bütün sonuçlarıyla birlikte sosyal yaşamı, siyaseti, ekonomiyi, kültür ve sanat alanını da etkilemiştir. Darbeyle birlikte pek çok insan hakları ihlalleri, hapishanelerde işkenceler, açlık grevleri gibi olaylar olduğu bilinmektedir. Konusu 12 Eylül askeri darbesi olan bu çalışmanın amacı darbe ile birlikte yaşanan şiddet olaylarının toplumdaki etkilerinin sinemaya nasıl yansıdığını belirlemektir. Araştırmanın amacı kapsamında“Babam ve Oğlum”,“Eve Dönüş”,“Beynelmilel”ve“İftarlık Gazoz”filmleri söylem analizi çerçevesinde incelenmiştir. Filmlerde, açlık grevleri, şiddet, insan hakları ihlalleri, işkence gibi unsurlara yer verildiği belirlenmiştir. Çalışma sonucuna göre sinema toplumsal olgu ve olayları inceleyen, sanatsal bir faaliyet olarak toplumsal olaylardan etkilenen bunları kayıt altına alan ve farklı kuşaklara taşınmasında etkili bir yol olmaktadır. Bu sayede izleyiciler, o dönemin karmaşıklığını ve etkilerini daha yakından görebilmektedir. Bu filmler tarihsel bir olayın sadece belgesel kayıtlarla değil, insan hikâyeleri ve duygusal bağlar aracılığıyla nasıl anlatılabileceğini göstermektedir.12 Eylül darbesinin unutulmaması gereken bir ders niteliği taşıdığı sinema yoluyla belgeye dönüştürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The military coup that took place in Turkey on 12 September 1980 affected social life, politics, the economy, culture and art with all its consequences. It is known that numerous human rights violations, torture in prisons and hunger strikes took place after the coup. The aim of this study, which focuses on the military coup of 12 September, is to find out how the impact of the violent events that accompanied the coup on society is reflected in cinema. Within the scope of the research purpose, the films“My Father and My Son”,“Homecoming”,“International”and“Iftarlık Fizzy drink”were examined within the framework of a discourse analysis. It was found that the films contain elements such as hunger strikes, violence, human rights violations and torture. According to the results of the study, cinema is an effective means of recording social facts and events, capturing them as an artistic activity affected by social events and communicating them to different generations. These films show how a historical event can be told not only through documentary records, but also through human stories and emotional bonds. The fact that the September 12 coup is a lesson that should not be forgotten is turned into a document through cinema.