Dijital dönüşümün iş gören motivasyonu ve iş gören tatmini üzerindeki etkisi: Giresun ilinde bir uygulama
The effect of digital transformation on employee motivation and employee satisfaction: A study in Giresun
- Tez No: 883152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DENİZ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dijital dönüşüm geçmişten günümüze devrim niteliğinde geniş kapsamlı bir süreçtir. İşletmeler hedeflerine daha hızlı ulaşmak ve diğer işletmelerle olan rekabetlerinde iş görenlerin motivasyon ve iş tatmin düzeylerini azaltan unsurları belirlemek ve bu unsurları kurum lehine iyileştirme çalışmaları yapmak durumundadırlar. Üniversitelerde diğer kurumlarda olduğu gibi çalışanların memnuniyeti ve motivasyonlarının artması ile birlikte gelişirler. Bu nedenle akademisyenlerin motivasyon ve iş tatminini pozitif yönde etkileyecek çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu amaçla akademisyenlerin dijital okuryazarlığını arttıracak eğitimler verilmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı dijital dönüşümün üniversitede görev yapmakta olan akademik personelin motivasyonu ve iş tatmini üzerine etkilerini incelemektir. Giresun Üniversitesi Güre yerleşkesinde çalışan 228 akademisyen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Anket yöntemi ile veriler toplanarak SPSS 28 programı ile analiz yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik değerleri Cronbach's Alpha katsayısı ile test edilmiştir ve her üç ölçeğin güvenilir olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; akademisyenlerin dijital dönüşüm algısı, motivasyonu ve iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre kurulan tüm hipotezler desteklenmiştir. Araştırma sonucuna göre kıdem yılı arttıkça iş tatmin düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is a comprehensive and revolutionary process from past to present. Businesses have to reach their goals faster and identify the factors that reduce the motivation and job satisfaction levels of employees in their competition with other businesses and work to improve these factors in favor of the institution. In universities, as in other institutions, they develop with the increase in employee satisfaction and motivation. For this reason, studies that will positively affect the motivation and job satisfaction of academics need to be carried out. For this purpose, it is necessary to provide training that will increase the digital literacy of academicians. The aim of the study is to examine the effects of digital transformation on the motivation and job satisfaction of academic staff working at the university. 228 academicians working in Güre campus at Giresun University constitute the sample of the research. Data was collected by survey method and analyzed with SPSS 28 program. The reliability values of the scales used in the research were tested with Cronbach's Alpha coefficient and all three scales were determined to be reliable. As a result of the research; It has been observed that there is a significant relationship between academics' digital transformation perception, motivation and job satisfaction. According to the findings obtained in this study, all hypotheses established were supported. According to the results of the research, as the years of seniority increase, the level of job satisfaction also increases.