Türkiye'de aile gelirinin çocuk işçiliği üzerindeki etkisi
The effect of family income on child labor in Turkey
  1. Tez No: 883158
  2. Yazar: TUĞÇE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'de aile gelirinin çocuk işçilik üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla bu tez çalışmasında 2009-2019 yılları arasında TÜİK tarafından yapılan Hanehalkı İşgücü Anketleri kullanılmıştır. Anketlerde aynı hanede yaşayan çocuk ile anne ve babası, hanehalkı üyelerinin hane reisine yakınlığını gösteren fert numara bilgileri kullanılarak belirlenmiştir. Daha sonra 15-17 yaş arasında bulunan çocukların verileri ile anne ve babalarının verileri eşleştirilmiştir. Verilerin düzenlenmesi sonucunda 15-17 yaş aralığında toplam 259.741 çocuktan oluşan örneklem elde edilmiştir. Düzenlenen veriler kullanılarak; anne ve babanın işgücüne katılımının, işsiz olmasının ve ücretlerinin çocuğun çalışma olasılığı, ücretli bir işte çalışma olasılığı ve aile işçisi olarak çalışma olasılığı üzerindeki etkisini tahmin etmek için doğrusal olmayan regresyon modellerinden Probit model kullanılmıştır. Bulgular doğrultusunda, ebeveyn ücreti %1 arttığında çocukların çalışma ihtimali diğerlerine göre yüzdelik olarak 4.2 puan, ücretli çalışma ihtimali diğerlerine göre 2.1 puan ve aile işçisi olma ihtimali diğerlerine göre 1 puan daha azdır. Buna göre ebeveyn geliri arttığında yani ekonomik durum iyileştiğinde çocukların çalışma ihtimali azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of family income on child labor in Turkey are examined. Household Labor Force Surveys conducted by TURKSTAT between 2009 and 2019 were used for this study. Children living in the same household with their parents were identified using the personal number information showing the relationship of household members to the head of the household. Then, the data of children aged 15-17 were matched with the data of their mothers and fathers. As a result of data organization, a sample of 259,741 children aged 15-17 was obtained. Using the organized data, a Probit model, which is a type of nonlinear regression model, was used to estimate the impact of parents' labor force participation, unemployment, and wages on the likelihood of children working, working in a paid job, and working as family workers. According to the findings, when parental wages increase by 1%, the probability of children working decreases by 4.2 percentage points, the probability of working in a paid job decreases by 2.1 percentage points, and the probability of being a family worker decreases by 1 percentage point. Thus, when parental income increases, meaning the economic situation improves, the likelihood of children working decreases.