1980-2020 döneminde Türkiye'de dış ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri
The effects of foreign trade on the economic growth in Turkey during the period 1980-2020
- Tez No: 883159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK ASLI CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bir ülkenin ekonomik açıdan büyümesi ve kalkınması sürecinde dış ticaret önemli bir yere sahiptir. İktisat literatüründe yapılan araştırmalar, dış ticaretin ülkelerin ekonomik büyüme ve gelişmişlik düzeylerinde önemli bir faktör olduğunu kabul etmektedir. Ülkelerin sahip oldukları kaynakların diğer ülkelerin ihtiyaçlarına çözüm olması neticesiyle yapılan dış ticaret ülkelerin ekonomilerine önemli bir katkı sağlamaktadır. Ekonomisini sağlam temellere atan ve sürekli olarak ekonomik istikrarını koruyan ülkeler yurt içi ve yurt dışı alanlarda etkin rol oynamaktadır. Güçlü bir ekonomi alt yapısı oluşturan ülkeler yurt dışında yeni pazar ağları elde ederek kendi ülkelerine katkı sağlamaya devam ederken dış ticarette söz sahibi olmaktadırlar. Küreselleşme olgusunun kendisini her alanda hissettirmesi dünya üzerinde yaşayan ülkelerin kaçınılmaz sonu olmaktadır. Özellikle ekonomi alanında yaşanan küreselleşme hareketleri ülkeler açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Türkiye de diğer ülkeler gibi kendini küreselleşme hareketlerine dahil ederek dış ekonomide rekabet edecek önemli gelişmeleri uygulamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin 1980-2020 döneminde gerçekleştirmiş olduğu dış ticaretin ekonomi üzerine olan etkisi tablo ve grafikler aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar Türkiye'de uygulanan dış ticaret politikalarının ticari stratejileri ve dolayısıyla ekonomik büyüme dinamiklerini gözle görülür biçimde artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade holds a significant position in a country's economic growth and development process. Economic research acknowledges that foreign trade is a crucial factor in the economic growth and development levels of countries. By addressing the needs of other countries with their resources, countries contribute significantly to their economies through foreign trade. Countries that establish a solid economic foundation and maintain economic stability play an active role domestically and internationally. By creating a strong economic infrastructure, these countries continue to contribute to their economies by acquiring new market networks abroad and playing a key role in foreign trade. The phenomenon of globalization has become an inevitable reality for countries worldwide. Particularly in the economic field, globalization movements are of great importance for countries. Like other countries, Turkey is also striving to incorporate globalization movements and implement significant developments to compete in the foreign economy. This study examines the impact of Turkey's foreign trade on its economy during the period of 1980-2020 through tables and graphs. The results obtained from the study indicate that the foreign trade policies implemented in Turkey have visibly increased the commercial strategies and, consequently, the economic growth dynamics.