Alkol bağımlılığının antioksidan sistem, eser elementler, alkol dehidrogenaz enzim düzeyleri ve kardiyovasküler sistem üzerine etkileri
The Effect of alcohol dependence on biochemical parameters and cardiovascular system
- Tez No: 88318
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Kardiyoloji, Biochemistry, Hematology, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET ALKOL BAĞIMLILIĞININ BİYOKİMYASAL PARAMETRELER VE KARDİYOVASKÜLER SİSTEM ÜZERİNE ETKİSİ Alkol en sık kullanılan ve suistimal edilen kimyasal maddelerden birisidir. Bu çalışma alkol bağımlılığının kardiyovasküler sistem üzerine olan etkisini ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Fizik muayenesinde herhangi bir patoloji bulunmayan 25 kişilik Hasta grubu ile 25 kişilik Kontrol grubunda ADH ve SOD enzim düzeyleri enzimatik yöntemlerle, MDA düzeyi TBA Testi ile; SGOT, SGPT, ALP, GGT düzeyleri DiaSys kitleriyle ölçüldü. Cu, Zn, Mg düzeyleri Atomik Absorbsiyon Spektrometre ile; kan sayımı Coulter Cihazı ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT * «Mam» ? > «jr «-^v a THE EFFECT OF ALCOHOL DEPENDENCE ON BIOCHEMICAL PARAMETERS AND CARDIOVASCULAR SYSTEM Alcohol is one of the most consumed and abused chemical substance. The aim of this study was to determine the effect of alcohol on the cardiovascular system and the interrelation with the biochemical parameters. ADH and SOD enzyme levels; MDA levels and SGOT, SGPT, ALP, GGT levels both in the patient group, consisted of 25 alcohol dependent patients without any significant physical examination finding and in the control group are determined by enzymatic methods, TBA test and DiaSys kits, respectively. Cu, Zn and Mg levels are determined by Atomic Absorbtion Spectrometry and whole blood count is performed by Coulter instrument.