Tasarlama eyleminin dijital ekosistem düzeyinde irdelenmesi ve biyomimetik arakesitte süreç odaklı iç mimari tasarım yöntemi önerisi
Analyzing the act of designing at the level of digital ecosystem and proposing a process oriented interior architectural design method in biomimetics interface
  1. Tez No: 883181
  2. Yazar: EMRE PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Tasarım kavramının, tasarım sürecinin teorik ve pratik yönlerini derinlemesine ele alan bu çalışma, biyomimetik tasarım, ekosistem ve yenilikçi tasarım yaklaşımları üzerine kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. Öncelikle, geleneksel tasarım yaklaşımlarının temel prensipleri ve tarihsel gelişimi ele alınmış, tasarımın estetik ve işlevsellik arasındaki dengesinin nasıl kurulduğu üzerinde durulmuştur. Devamında biyomimetik tasarım kavramı ayrıntılı olarak incelenmiş, doğanın mühendislik ve tasarım süreçlerine ilham kaynağı olma potansiyeli değerlendirilmiştir. Biyomimetik tasarım seviyeleri, doğal ekosistemlerin prensipleriyle karşılaştırılarak, bu seviyelerin tasarıma ve dijital ortama nasıl entegre edilebileceği ve uygulanabileceği konusu araştırılmıştır. Biyomimetik tasarımın ekosistem düzeyi bağlamında, tasarım sürecinin doğrusal değil, döngüsel ve geri beslemeli bir yapıya sahip olduğu, çeşitli aktörlerin etkileşimlerinin ve bilgi paylaşımının bu sürecin etkinliği üzerindeki olası katkıları değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca, iç mimari tasarım ekosisteminin altyapısının oluşturulması ve bu altyapının tasarım süreci üzerindeki öngörülen katkıları ele alınmıştır. Dijital platformlar aracılığıyla müşteri, tasarımcı ve sürece etkisi olan diğer değişkenler arasındaki iletişimin optimize edilmesi, veri analizi ve yapay zeka destekli karar mekanizmaları ile sürecin optimize edilerek yeniden tanımlanması konuları ele alınmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde araştırma problemi, araştırmanın amacı ve önemi varsayımlar, sınırlılıklar ve araştırmanın yöntemi ile ilgibi bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde tasarım kavramı derinlemesine incelenerek tasarım kavramı ile ilişkili diğer konular araştırılarak sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümü tasarım kavramı özelinde bir derleme çalışması niteliğindedir. Üçüncü bölümde biyomimetik tasarım ve ilişkili diğer konular ele alınarak çalışmanın dayanak noktası olan ekosistem seviyesi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm ekosistem kavramının araştırılması ve irdelenmesini içermektedir. Çalışmanın beşinci bölümünde iç mimarlık alanına yönelik olarak bir tasarım ekosistemi altyapısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Devamında sözkonusu altyapı ile ilgili analizler ve altyapıya yönelik destekleyici çalışmalar yapılmıştır. Çalışma sonuç ve önerilerin ifade edilmesi ile sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which deals in depth with the theoretical and practical aspects of the concept of design and the design process, presents a comprehensive research on biomimetic design, ecosystem and innovative design approaches. Firstly, the basic principles and historical development of traditional design approaches are discussed and how the balance between aesthetics and functionality is established. Then, the concept of biomimetic design is examined in detail and the potential of nature as a source of inspiration for engineering and design processes is evaluated. The levels of biomimetic design are compared with the principles of natural ecosystems and how these levels can be integrated and applied to design and the digital environment is explored. In the context of the ecosystem level of biomimetic design, the design process has a cyclical and feedback structure rather than a linear one, and the possible contributions of the interaction of various actors and information sharing on the effectiveness of this process are evaluated. The study also discusses the creation of the infrastructure of the interior design ecosystem and its anticipated contributions to the design process. Optimizing the communication between the client, designer and other variables that have an impact on the process through digital platforms, optimizing and redefining the process with data analysis and artificial intelligence-supported decision mechanisms are discussed. In the first part of the thesis, the research problem, the purpose and importance of the research, assumptions, limitations and the methodology of the research are presented. In the second part of the study, the concept of design is examined in depth and other issues related to the concept of design are investigated and presented. The second part of the study is a compilation study specific to the concept of design. In the third chapter, biomimetic design and other related issues are discussed and the ecosystem level, which is the basis of the study, is emphasized. The fourth chapter includes the research and examination of the ecosystem concept. In the fifth part of the study, a design ecosystem infrastructure for the field of interior architecture is tried to be developed. Subsequently, analyses related to this infrastructure and supporting studies for the infrastructure were carried out. The study ends with conclusions and recommendations.