Endüstriyel kenevir liflerinden otomotiv sektörüne yönelik biyokompozit malzeme geliştirilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Development and investigation of properties biocomposite material from hemp (Cannabis sativa L.) fibers for automotive industry
- Tez No: 883201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Biyokompozit malzemelerin üretilmesinde yaygın bir şekilde kullanılan bitkisel esaslı doğal liflerin hafiflik ve ekonomiklik yönüyle sağladığı üstünlüklerin yanında biyobozunur nitelikte olmaları bu tür liflerin kullanımını öne çıkarmaktadır. Günümüzde doğal liflerin kompozit malzeme üretiminde kullanımı ekolojik ve sürdürülebilir yaklaşımlar çerçevesinde hızla artış göstermektedir. Takviye elemanı olarak kullanılan bitkisel liflerin biyolojik olarak parçalanabilir ve geri dönüştürülebilir olmasının yanında, yüksek özgül mukavemet ve düşük yoğunluk gibi özelliklerinin bulunmasına ek olarak hammadde kaynaklarının yenilenebilir ve ekonomik olması sebebiyle biyokompozitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Kenevir, cannabinaceae familyasından olup lif üretimi için kullanılan ve endüstriyel öneme sahip olan cinsi cannabissativadır. Bitkinin hızlı büyümesi ve ekonomik olmasının yanında liflerinin yüksek çekme mukavemeti ve düşük yoğunluğa sahip olması nedeniyle kompozit malzeme üretiminde takviye malzemesi olarak kullanılması önemli avantajlar sağlamaktadır. Bunun yanında çürümeye ve yangına karşı dayanıksız olması liflerin zayıf yönlerindendir.Tez çalışmasındabu çerçevede kenevir kumaşlara borik asit katkılanarak modifiye edilen lifler, takviye malzemesi olarak biyokompozit malzeme geliştirilmesinde kullanılmıştır.Vakum infüzyon yöntemi ile biyokompozit malzemeler üretilerek karakterize edilmiştir.Biyokompozit malzemelerin mekanik özelliklerini belirlemek için çekme ve eğilme testleri yapılmıştır. Isıl özelliklerinin belirlenmesi için termogravimetrik analiz (TGA/DTA) ve yanmazlık testi, lif-matris ara yüzey bağı, yüzey özellikleri ve kimyasal bileşimlerinin belirlenmesi için ise taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDS) kullanılarak malzemelerin özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca biyomalzeme olarak değerlendirilmesi amacıyla malzemelerin su tutma davranışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The advantages of plant-based natural fibers, which are widely used in the production of biocomposite materials, in terms of lightness and economy, as well as their biodegradable nature, make the use of such fibers stand out. Today, the use of natural fibers in the production of composite materials is increasing rapidly within the framework of ecological and sustainable approaches. Studies on the development of biocomposites are of great importance because the plant fibers used as reinforcement elements are biodegradable and recyclable, have properties such as high specific strength and low density, and their raw material resources are renewable and economical. Hemp is from the Cannabinaceae family and is used for fiber production and is of industrial importance. In addition to being fast growing and economical, the use of the plant as a reinforcement material in the production of composite materials provides significant advantages due to the high tensile strength and low density of its fibers. In addition, one of the weaknesses of fibers is that they are not resistant to decay and fire. In this thesis study, fibers modified by adding boric acid to hemp fabrics were used in the development of biocomposite materials as reinforcement materials. Biocomposite materials were produced using the vacuum infusion method. Tensile and bending tests were performed to determine the mechanical properties of biocomposite materials. The properties of the materials were examined in detail using thermogravimetric analysis (TGA/DTA) and fireproofing test to determine their thermal properties, and scanning electron microscopy (SEM-EDS) to determine the fiber-matrix interface bond, surface properties and chemical compositions. Additionally, water retention behavior of the materials was determined in order to be evaluated as biomaterials.