Müzecilikte, vitrin içerisinde sergilenen eserlerin niteliklerine göre otomatik ayarlanabilen aydınlatma sistemi tasarımı
In museum, automatically adjustable lighting system designaccording to the qualities of the works displayed in the showcase
  1. Tez No: 883254
  2. Yazar: YASİN FATİH KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzecilik, Electrical and Electronics Engineering, Museology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, müze vitrinlerinde eserin yanlış aydınlatmadan kaynaklı zarar görmesinin engellenmesinin yanı sıra aynı vitrindeki farklı renk ve boyutlardaki eserlerin diğer literatürlerde yer alan çalışmalardan farklı olarak tek renk ve şiddette aydınlatma yaparak değil her eser için farklı renk ve şiddette aydınlatma yapılması ile eserin gerçek renginin ortaya çıkması sonucu ziyaretçilerin gerçek algılarını artırmaya yönelik tasarım yapılmıştır. Bu tasarımda; vitrin içerisine yerleştirilen mini elektroray üzerine tasarlanan aydınlatma armatürü yerleştirilmiştir. Eserler vitrin içerisine yerleştirilen eserlerin yapı, renk ve boyut gibi bilgileri tasarladığımız el terminaline girilmiştir. Girilen referans değerler ile birlikte el terminali üzerinde bulunan ışık şiddeti ve ışık rengi algılayıcıları sayesinde el terminali, kablosuz geri beslemeli kapalı çevrim bir sistem ile referans değere getirilmiştir. Aydınlatma sistemi sayesinde eserlerin yüksekliklerinden kaynaklı fazla parıltının engellendiği, ışık şiddeti ve farklı renk ışık kaynaklarından kaynaklı renk solmasının da önüne geçildiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in addition to preventing the damage of the work due to wrong lighting in the museum showcases, it is aimed to reveal the true color of the work by lighting different colors and intensities for each work, not by lighting in a single color and intensity, unlike the works in the same showcase, unlike the works in other literature. As a result, a design was made to increase the real perception of the visitors. In this design; The designed lighting fixture is placed on the mini electrorail placed inside the showcase. The information such as the structure, color and size of the works placed in the showcase were entered into the hand terminal we designed. With the reference values entered, the light intensity and light color sensors on the hand terminal have brought the hand terminal to the reference value with a closed-loop system with wireless feedback. It has been revealed that thanks to the lighting system, excessive glare caused by the height of the works is prevented, and color fading caused by light intensity and different color light sources is prevented.