Sabit ortodontik tedavi ve şeffaf plaklar ile tedavi edilen hastaların kök rezorpsiyonu ve periodontal durum değişimleri açısından karşılaştırılması
Comparison of patients treated with fixed orthodontic treatment and clear aligners in terms of root resorption and periodontal status changes
  1. Tez No: 883255
  2. Yazar: İBRAHİM EMİR MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DİLARA ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Modern ortodontinin amacı, kabul edilebilir yüz estetiği ve en iyi oklüzal ilişkinin oluşturulması olarak özetlenmiştir. Bu, optimum fonksiyon ve görünüm için her bir dişin kuronunun uygun pozisyonda konumlandırılmasını gerektirir. Andrews 'Straightwire braket' adını verdiği bir sistem oluşturan bir dizi ortodontik braket geliştirmiştir. Diş kronu üzerinde belirli bir noktaya yerleştirilmek ve yalnızca temel bir ark biçiminde oluşturulmuş düz, dikdörtgen bir ark teli ile birlikte kullanılmak üzere braket yuvaları tasarlanmıştır. Geleneksel ortodontik tedavilerde kullanılan dışarıdan fark edilen braket ve tellere kıyasla özellikle erişkinlere yönelik estetik çözümler bulmak için diş renginde braket ve ark telleri tanıtılmıştır. Ancak bu materyaller de kısıtlı bir estetik sunmaktadır. Estetik beklentisi yüksek olan ortodonti hastalarında bu problemi aşmak için şeffaf plak tekniği doğmuştur. Şeffaf plaklar geleneksel ortodontik tedaviye kıyasla oldukça estetik bir alternatif olsalar da ortodontik tedavinin yan etkileri bakımından bu metotla ilgili literatürde kesin bulgular mevcut değildir. Bu çalışma ile geleneksel bukkal ortodontik tedavi ve şeffaf plaklarla ortodontik tedavi metotları arasında periodontal durum değişikliği, kök rezorpsiyonu prevelansı, hastaların ağrı ve çiğneme performansındaki değişimlerin karşılaştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of modern orthodontics has been summarized as acceptable facial aesthetics and the creation of the best occlusal relationship. This requires positioning the crown of each tooth in the appropriate position for optimum function and appearance. Andrews has developed a series of orthodontic brackets that form a system he calls the 'Straightwire bracket'. Bracket slots are designed to be placed at a specific point on the dental crown and used only with a flat, rectangular archwire formed in a basic arch. Compared to the externally noticeable brackets and wires used in traditional orthodontic treatments, tooth-colored brackets and arch wires have been introduced to find aesthetic solutions especially for adults. However, these materials also offer a limited aesthetic. In order to overcome this problem in orthodontic patients with high aesthetic expectations, the clear aligners were born. Although clear aligners are a very aesthetic alternative to traditional orthodontic treatment, there are no definite findings in the literature regarding this method in terms of side effects of orthodontic treatment. In this study, it is aimed to compare the changes in periodontal status change, root resorption prevalence, pain and chewing performance of patients between traditional buccal orthodontic treatment and orthodontic treatment methods with clear aligners.