Asfalt betonunda çevresel atıkların değerlendirilmesi
Evaluation of environmental waste in asphalt concrete
- Tez No: 883293
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Endüstriyel üretim ve nüfus artışı tüm dünyada atık birikiminin artmasına neden olmuştur. Atık birikimleri çevresel ve görsel kirlilik oluşturmaktadır. Atıkların depolama alanları da giderek azalmaktadır. Bu yüzden atıkların çeşitli üretim alanlarında kullanımı söz konusudur. Son yıllarda atıkların hızlı artışı, buna karşılık depolama alanlarının sınırlı hale gelmesi bilim adamlarının atıkların üretimde kullanımına yönelik çalışmalara hız vermesine yol açmıştır. 2015 Paris Anlaşması ile tüm dünya ülkeleri çevresel kirlilik bağlamında çalışmalar yapılması doğrultusunda yönlendirilmiştir. Bu tezin hazırlanmasında öncelikle Eskişehir ilinde üretim sonucu meydana gelen atıklar araştırılmıştır. Bu atıkların içerisinde seramik atıkları da yer almaktadır. Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve İnönü Seramik Fabrikası arasında gerçekleştirilen AR-GE işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye, seramik kaplama malzeme üretimi açısından dünya genelinde ilk on ülke arasında dokuzuncu sırada yer almaktadır. Seramik kaplama sanayi, inşaat seramikleri içindeki önemli gruplardan biridir. Ayrıca Eskişehir-Bilecik-Kütahya bölgesi ülkemiz seramik üretimi ve ihracat açısından önemli bir yere sahiptir. Seramik atıkları yer, duvar ve filtre çamur atıkları olmak üzere 3 grupta çeşitlendirilebilir. Asfalt betonunun iki bileşeninden biri olan agregalar arasında yer değişim ile atıkların asfalt betonunda kullanımı gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada karışım modifikasyonu için, agrega ağırlığının %10, %20, 30% ve %40 oranında duvar seramik atığı gradasyonuna karşılık gelen iri agrega ile yer değiştirilmiş ve Marshall Tasarımı uygulanarak performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışmaları desteklemek için dinamik ve statik sünme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, asfalt betonunda duvar seramik atığının %20 oranında kullanılabileceğini ispatlamıştır. Bu sayede, atıkların tekrar üretimde kullanılması ile ülke kaynaklarının etkin kullanımı sağlanabilir. Ayrıca sürdürülebilir çevre ve yaşam konusunda gelişme elde edilebilir
Özet (Çeviri)
Industrial production and population growth have led to an increase in waste accumulation all over the world. Waste accumulation creates environmental and visual pollution. Waste storage areas are also gradually decreasing. Therefore, wastes are used in various production areas. In recent years, the rapid increase in waste and the limited storage areas have led scientists to accelerate studies on the use of waste in production. With the 2015 Paris Agreement, all countries of the world have been directed to work in the context of environmental pollution. In the preparation of this thesis, first of all, the wastes generated as a result of production in Eskişehir province were investigated. Ceramic wastes are also included in these wastes. This study was carried out with the R&D cooperation between Eskişehir Osmangazi University and İnönü Ceramic Factory. Turkey ranks ninth among the top ten countries in the world in terms of ceramic coating material production. Ceramic coating industry is one of the important groups within construction ceramics. In addition, Eskişehir-Bilecik-Kütahya region has an important place in terms of ceramic production and exports. Ceramic wastes can be categorized in 3 groups as floor, wall and filter mud wastes. The use of wastes in asphalt concrete was realized by replacing one of the two components of asphalt concrete, aggregates. In this study, for mix modification, 10%, 20%, 30% and 40% of the aggregate weight was replaced with coarse aggregates corresponding to ceramic waste gradation and performance evaluation was performed by applying Marshall Design. To support these studies, dynamic and static creep tests were performed. The test results obtained, it was proved that 20% of the ceramic wall waste can be used in asphalt concrete. In this way, efficient use of the country's resources can be achieved by reusing waste in production. In addition, sustainable environment and life can be improved.