Çelikhane cürufu ve atık bor agregasının asfalt karışım performansına etkisi
The effect of steel slag and waste boron aggregate on asphalt mixture performance
  1. Tez No: 1019629
  2. Yazar: YUSUF EMRE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, karayolu üstyapı inşaatlarında artan doğal hammadde talebine sürdürülebilir bir çözüm üretmek amacıyla, endüstriyel yan ürünler olan çelikhane cürufu ve atık borun Bitümlü Sıcak Karışımlarda (BSK) kullanım performansını incelemektedir. Çalışmada, bağlayıcı olarak 50/70 penetrasyon bitümü kullanılmış; doğal kireçtaşı agregası yerine belirli oranlarda kaba agrega olarak çelikhane cürufu ve filler malzemesi olarak bor atıkları (borojips/konsantratör atığı) ikame edilmiştir. Hazırlanan numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri; Marshall Tasarımı, İndirekt Çekme Mukavemeti (TSR), Statik ve Dinamik Sünme ile Yarı Dairesel Eğilme (SCB) deneyleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, çelikhane cürufunun yüksek yoğunluğu, sertliği ve köşeli yüzey yapısı sayesinde asfalt karışımlarının Marshall stabilitesini ve yük taşıma kapasitesini artırdığını ortaya koymuştur. %100 kalker filler ve çelikhane cürufu içeren karışımlar için optimum bitüm içeriği %5.19 olarak belirlenmiş olup, karışımın mekanik ve hacimsel standartları sağladığı görülmüştür. Ayrıca bor atığı kullanımının mastik rijitliğini ve neme karşı direnci etkileyerek kaplama ömrüne katkı potansiyeli taşıdığı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, söz konusu endüstriyel atıkların asfalt betonunda değerlendirilmesinin, hem çevresel atık yükünü azalttığı hem de kaplama performansını teknik şartnamelere uygun şekilde iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the performance of steel mill slag and waste boron, which are industrial by-products, in Bituminous Hot Mixes (BHM) with the aim of producing a sustainable solution to the increasing demand for natural raw materials in highway pavement construction. In the study, 50/70 penetration bitumen was used as the binder; steel slag was substituted for natural limestone aggregate at specific ratios as coarse aggregate, and boron waste (borojips/concentrator waste) was substituted as filler material. The physical and mechanical properties of the prepared samples were analyzed using Marshall Design, Indirect Tensile Strength (TSR), Static and Dynamic Creep, and Semi-Circular Bending (SCB) tests. The research findings revealed that steel mill slag increases the Marshall stability and load-bearing capacity of asphalt mixtures due to its high density, hardness, and angular surface structure. The optimum bitumen content for mixtures containing 100% limestone filler and steel mill slag was determined to be 5.19%, and the mixture was found to meet mechanical and volumetric standards. Furthermore, it was assessed that the use of boron waste has the potential to contribute to pavement life by affecting mastic stiffness and moisture resistance. In conclusion, it was determined that the utilization of these industrial wastes in asphalt concrete both reduces the environmental waste load and improves pavement performance in accordance with technical specifications.