Balık pulu atıklarının asfalt betonunun performans özeliklerine etkisi
The effect of fish scale waste on the performance properties of asphalt concrete
- Tez No: 956450
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Artan nüfus ve hızla gelişen kentleşme süreçleri sonucunda üretim artmaktadır. Bu üretim, atık oluşumuna neden olmakta; söz konusu atıklar çevre kirliliğine yol açmakta ve atık toplama alanları giderek azalmaktadır. Çevresel etkilerin azaltılması ve sürdürülebilirlik ilkelerinin benimsenmesi her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, endüstriyel atıkların geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması, çevre dostu yapı malzemelerinin geliştirilmesinde kritik rol oynamaktadır. Küresel ölçekte sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin artmasıyla birlikte, endüstriyel atıkların yeniden kullanımı ve geri dönüşümü, yapı malzemeleri alanında önemli bir araştırma konusu hâline gelmiştir. Özellikle asfalt beton üretiminde geleneksel katkı maddeleri yerine doğal ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen alternatif katkı maddelerinin kullanımı, çevresel etkilerin azaltılmasında önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı, balık işleme endüstrisinden kaynaklanan bir endüstriyel atık olan balık pulunun asfalt betonunun performans özelliklerine etkisini değerlendirmektir. Özellikle balık pulunun doğal esnekliğinden yararlanılarak, bu katkı maddesinin asfalt betonuna esneklik kazandırıp kazandırmayacağı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, %3, %5 ve %7 oranlarında balık pulu katkısı içeren asfalt beton karışımları üretilmiş; bu karışımların mekanik özellikleri ve dayanıklılık parametreleri deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, inşaat sektöründe çevresel etkinin azaltılması ve atık yönetiminin iyileştirilmesi amacıyla alternatif katkı maddelerinin kullanımının teşvik edilebileceğine işaret etmektedir. Ayrıca bu veriler, gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturacak ve balık pulu gibi endüstriyel atıkların sürdürülebilir yapı malzemeleri üretiminde kullanılmasını teşvik edecek yeni uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Yapılan deneyler, asfalt betonunda %3 oranında balık pulu atığı kullanımının uygun olduğunu göstermiştir. Bu sayede atıkların yeniden kullanımıyla hem kaynak verimliliği sağlanabilir hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Owing to the increasing population andrapidly developing urbanization processes, production is on the rise. The output generated leads to waste. These wastes contribute to pollution, and collection areas are gradually diminishing. Reducing environmental impacts and embracing sustainability principles are progressively gaining significance. Within this framework, the recycling and reuse of industrial waste are crucial for the advancement of environmentally friendly construction materials. As global sustainability and environmental awareness intensify, the reintegration and recycling of industrial waste have emerged as a significant area of research in the construction materials sector. In this context, the application of alternative additives derived from natural and renewable resources, rather than conventional ones, in asphalt concrete production holds the potential to mitigate environmental repercussions. The primary objective of this study is to evaluate the effect of fish scales, an industrial waste material from the fish processing industry, on the performance characteristics of asphalt concrete. Fish scales are showing promise as a potential alternative additive in the manufacturing of bituminous mixtures. In this study, asphalt concrete incorporating fish scale additives at various concentrations (3%, 5%, and 7%) was produced, and the mechanical properties and durability parameters of these mixtures were experimentally investigated. The findings from this experimental study underscore the potential to encourage the utilization of alternative additives to lessen environmental impact and enhance waste management within the construction sector. Furthermore, the data acquired will serve as a foundation for future investigations and contribute to the creation of novel applications that promote the use of industrial wastes like fish scales in the production of sustainable construction materials. The experiments showed that using 3% fish scale waste in asphalt concrete is suitable. This allows for resource efficiency and contributes to environmental sustainability through the reuse of waste.