Dönel kavşakların incelenmesi ve mühendislik yöntemleri ile karşılaştırılması, Elâzığ ili dönel kavşak örneği
Investigation of roundations and comparison with engineering methods, round intersection example in Elazığ province
  1. Tez No: 883300
  2. Yazar: MUSA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Elazığ ilinde bulunan dönel kavşakların mühendislik özellikleri ve işletme performanslarını geniş kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, bu kavşakların tasarım ve işletme özelliklerini derinlemesine analiz ederek, trafik güvenliği ve akışını iyileştirmek amacıyla uygulanabilecek mühendislik yöntemlerini karşılaştırmaktır. Bu bağlamda, Elazığ'daki mevcut dönel kavşaklardan seçilen örnekler üzerinde detaylı bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir; trafik akış özellikleri ve kavşak tasarım parametreleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma bulguları, dönel kavşakların tasarımında sinyalizasyon, şerit genişlikleri, dönüş radyusları ve yaya geçitleri gibi faktörlerin trafik akışı üzerinde kritik roller oynadığını göstermektedir. Ayrıca, Elazığ'da yapılan analizler, bazı kavşakların trafik yoğunluğu ve araç çeşitliliği nedeniyle yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Bu bağlamda, trafik sıkışıklığını ve kazaları önlemek adına dönel kavşakların kapasitesinin artırılması ve güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle, modern mühendislik çözümleri ve teknolojik yeniliklerden yararlanarak kavşakların daha etkin bir şekilde tasarlanması ve yönetilmesi büyük önem arz etmektedir. Çalışma, dönel kavşakların daha güvenli ve verimli hale getirilmesi için gereken mühendislik müdahalelerini ve yönetim stratejilerini önermektedir. Bu stratejiler, kavşakların işlevselliğini artırmak ve trafik akışını optimize etmek için elzemdir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively investigates the engineering characteristics and operational performance of roundabouts in Elazığ province. The main objective of the study is to analyze the design and operational characteristics of these roundabouts in depth and compare the engineering methods that can be applied to improve traffic safety and flow. In this context, a detailed field study was carried out on selected samples of existing roundabouts in Elazığ; traffic flow characteristics and intersection design parameters were examined in detail. The research findings show that in the design of roundabouts, factors such as signalization, lane widths, turning radii and pedestrian crossings play critical roles on traffic flow. Furthermore, the analysis in Elazığ revealed that some intersections are inadequate due to traffic density and vehicle diversity. In this context, the capacity of roundabouts should be increased and safety measures should be strengthened to prevent traffic congestion and accidents. In particular, it is crucial to design and manage roundabouts more effectively by utilizing modern engineering solutions and technological innovations. The study proposes engineering interventions and management strategies to make roundabouts safer and more efficient. These strategies are essential to improve the functionality of roundabouts and optimize traffic flow.