Yaratıcı drama temelli duygu düzenleme programının ortaokul öğrencilerinin duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of creative drama-based emotion regulation program on emotion regulation skills of secondary school students
- Tez No: 883356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÖZTEKE KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerine uygulanan yaratıcı drama temelli duygu düzenleme programının etkiliğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan 6. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu araştırmada deney grubunda 18, kontrol grubundan 18 katılımcı bulunmaktadır. Araştırmaya katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek için 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Katılımcıların duygu düzenleme becerilerini ölçmek için 'Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği' kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere 6 hafta süresince 40+40 dakikalık, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan yaratıcı drama temelli duygu düzenleme programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere herhangi bir işlem yapılmamıştır. Deney grubuna yaratıcı drama temelli duygu düzenleme programı uygulandıktan sonra deney ve kontrol grubuna son test uygulanmıştır. Son test uygulanmasının üzerinden altı hafta geçtiğinde ise deney grubuna izleme testi uygulanmıştır. Analizler yapılırken ölçüm sayısı üç olduğu için normal dağılım gösterenlerde parametrik test olarak tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi, normal dağılım göstermeyenlerde non-parametrik test olarak Friedman testi; kontrol grubunda ise ölçüm sayısı iki olduğu için tüm katsayılar normal dağılım gösterdiğinden dolayı parametrik test olarak bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, yaratıcı drama temelli duygu düzenleme programı uygulanan deney grubunun içsel ve dışsal işlevsel duygu düzenleme alt boyutları puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olup içsel ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme alt boyutları puan ortalamalarında ise anlamlı düzeyde daha düşüktür. Bununla birlikte deney grubundaki içsel ve dışsal işlevsel duygu düzenleme alt boyutları puan ortalamaları ön testten son teste ve izlemeye doğru anlamlı düzeyde artmış olup son testten izlemeye anlamlı düzeyde değişim olmamıştır. İçsel işlevsel olmayan duygu düzenleme alt boyutu puan ortalaması ön testten son teste ve izlemeye doğru anlamlı düzeyde azalmış olup son testten izlemeye doğru anlamlı düzeyde bir değişim olmamıştır. Ancak deney grubunun grup içi analizinde dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme becerileri alt boyutunda anlamlı farklılık olmamıştır. Kontrol grubunda ise dışsal işlevsel duygu düzenleme alt boyutu puan ortalaması ön testten son teste doğru anlamlı düzeyde azalmış olup dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme alt boyutu puan ortalaması anlamlı düzeyde artmıştır. Araştırmanın sonucuna göre yaratıcı drama temelli hazırlanan duygu düzenleme becerileri programı ortaokul öğrencilerin işlevsel duygu düzenlemelerinin artmasında, işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinin azalmasında anlamlı etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effectiveness of a creative drama-based emotion regulation program applied to middle school students. The study group consists of 6th grade students attending the 2023-2024 academic year. In this research, there are 18 participants in the experimental group and 18 participants in the control group. A 'Personal Information Form' was used to gather personal information about the participants. To measure the participants' emotion regulation skills, the 'Emotion Regulation Scale for Adolescents' was employed. The students in the experimental group underwent a creative drama-based emotion regulation program prepared by the researcher, which was conducted over six weeks with sessions of 40+40 minutes. No intervention was applied to the control group. After applying the creative drama-based emotion regulation program to the experimental group, a post-test was administered to both the experimental and control groups. Six weeks after the post-test, a follow-up test was given to the experimental group. For the analyses, since there were three measurements, the ANOVA test was used as a parametric test for normally distributed data, and the Friedman test was used as a non-parametric test for non-normally distributed data; in the control group, where there were two measurements and all coefficients showed normal distribution, the paired sample t-test was used as a parametric test. According to the findings obtained from the research, the mean scores of the internal and external functional emotion regulation sub-dimensions of the experimental group, which underwent the creative drama-based emotion regulation program, were significantly higher than those of the control group, while the mean scores of the internal and external dysfunctional emotion regulation sub-dimensions were significantly lower. Additionally, the mean scores of the internal and external functional emotion regulation sub-dimensions in the experimental group increased significantly from the pre-test to the post-test and follow-up, with no significant change from the post-test to the follow-up. The mean score of the internal dysfunctional emotion regulation sub-dimension decreased significantly from the pre-test to the post-test and follow-up, with no significant change from the post-test to the follow-up. However, there was no significant difference in the sub-dimension of external dysfunctional emotion regulation skills within the experimental group. In the control group, the mean score of the external functional emotion regulation sub-dimension decreased significantly from the pre-test to the post-test, while the mean score of the external dysfunctional emotion regulation sub-dimension increased significantly. The results of the study indicate that the creative drama-based emotion regulation skills program has a significant effect on increasing functional emotion regulation and decreasing dysfunctional emotion regulation skills among middle school students.