Glioblastoma multiforme tümörlerinde mirna-21 ekspresyon düzeylerinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of mirna-21 expression levels in glioblastoma multiforme tumors
  1. Tez No: 883370
  2. Yazar: ALİ ZİNNAR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FATİH RAMAZANOĞLU, DR. MUSTAFA UMUT ETLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
GLİOBLASTOM MULTİFORME TÜMÖRLERİNDE miRNA-21 EKSPRESYON DÜZEYLERİNİN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI AMAÇ: Glioblastoma multiforme (GBM), merkezi sinir sisteminin en yaygın ve agresif malign tümörüdür. Düşük sağkalıma sahip olan GBM hastalarının erken teşhisi, tedavi sürecinin etkinliği açısından büyük önem taşımaktadır. Literatürde önceki çalışmalarda miRNA-21'in onkojenik özelliklere sahip olduğu ve hücre proliferasyonu, invazyon ve apoptoza direnç ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, miRNA-21'in glial tümörlerdeki rolünün önemi nedeniyle GBM tümörlerinde miRNA-21 ekspresyon düzeylerinin etkilerini araştırmak ve bu miRNA'nın potansiyel biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, Mart 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Histopatolojik olarak GBM tanısı konulan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan alınan tümör dokuları ile kontrol grubu normal beyin dokuları kullanılmıştır. Tümör ve normal dokuların miRNA-21 seviyeleri fluorometrik yöntemle belirlenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan 23 GBM hastasının %33'ü kadın, %67'si erkektir ve yaş ortalamaları 57,89±16'dır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF miRNA-21 EXPRESSION LEVELS IN GLIOBLASTOMA MULTIFORME TUMORS AIM: Glioblastoma multiforme (GBM) is the most common and aggressive malignant tumor of the central nervous system. Early diagnosis of GBM patients, who have low survival rates, is crucial for the effectiveness of the treatment process. Previous studies in the literature have indicated that miRNA-21 has oncogenic properties and is associated with cell proliferation, invasion, and resistance to apoptosis. This study aims to investigate the effects of miRNA-21 expression levels in GBM tumors, due to its significant role in glial tumors, and to evaluate its potential use as a biomarker. MATERIAL AND METHOD: This study was conducted at Umraniye Training and Research Hospital between March 2023 and April 2024. Tumor tissues from patients histopathologically diagnosed with GBM who agreed to participate in the study and normal brain tissues as the control group were used. The levels of miRNA-21 in tumor and normal tissues were determined using the fluorometric method. Statistical analyses were performed using NCSS 2007 software, and the data were evaluated with the Mann-Whitney U test and ROC analysis. RESULTS: Of the 23 GBM patients participating in the study, 33% were female, and 67% were male, with a mean age of 57.89±16 years.