Acil servise başvuran gebelerin gebeliğine ilişkin stres yaşama düzeyleri ve etkileyen faktörler
Pregnancy-related stress levels of pregnant women applying to the emergency department and affecting factors
- Tez No: 883369
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, acil servise başvuran gebelerin gebeliğine ilişkin stres yaşama düzeylerini ve stres düzeyine etki eden faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki araştırma, 1 Eylül- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında acil servise başvuran 150 gebe ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Tanıtıcı Soru Formu ve Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ile elde edildi. Araştırmaya katılan gebelerin %61,3'ü 19-29 yaş grubundadır. Gebelerin %36,7'sinin ilk gebeliği olduğu ve %37,3'ünün 27-41'inci gebelik haftasında olduğu belirlenmiştir. Gebelerin GSDÖ toplam puanlarının ortalaması ve standart sapması 85,73±15,72 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the pregnancy-related stress levels of pregnant woman who admitted to Emergency Room and to uncover the factors to operate astress levels. This descriptive study was held with 150 pregnant women who admitted to ER on the dates of 1 September to 31 December 2023. The research data was obtain by Introductory Questionnaire and Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS-36) The 61.3 percent of pregnant woman who participated to the research ages between 19-29. It is identified that 36.7 percent of pregnant women have no pregnancy story before and 37.3 % pregnant women's gestational week is 27-41. The PSRS-36 total score and standard deviation of pregnant women who participated to the study 85.73 ± 15.72.