Müşterilerin robot süpürge tercihinde dikkate aldığı hususların konjoint analizi ile belirlenmesi
Determining the factors considered by customers in their choice of robotic vacuum cleaners through conjoint analysis method
- Tez No: 883379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde, iş hayatının yoğun temposuyla birlikte hem kadın hem de erkek bireylerin yaşam alanlarına ayırabildikleri zaman azalmaktadır. Temizlik için geleneksel yöntemlerin yanı sıra, teknolojik aletlere olan ilgi de artmaktadır. Elektrikli süpürgeler, pratiklik ve zaman tasarrufu sağlamanın yanı sıra iş gücünü de hafifletmektedir. Son dönemde ise, kendi kendine hareket edebilen, navigasyon sistemi ile yaşam alanını tarayıp uzaktan kontrol edilebilen robot süpürgeler, günlük temizlik ihtiyacını karşılamak için hayatımıza girmektedir. Bu yenilikler, ev işlerini daha kolay ve verimli hale getirerek, yaşam kalitesini ve standartlarını yükseltmektedir. Çalışmanın temel amacı, robot süpürge alımlarında müşteri tercihlerini belirlemek ve bu tercihlerin satın alma kararları üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda, müşterilerin öncelik verdiği fiyat, emiş gücü, çalışma süresi, toz haznesi, su haznesi, şarj süresi, yükseklik ve ses seviyesi gibi önemli özellikleri belirlemek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Potansiyel robot süpürge müşterilerine yöneltilen anket, farklı özelliklere sahip kartlardan robot süpürge modellerini tercih önceliklerine göre puanlama yapmalarını isteyerek müşteri tercihlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sonrasında, yaygın olarak kullanılan Konjoint Analiz yöntemi ile robot süpürgelerde hangi özelliklere daha fazla vurgu yapıldığı belirlenmektedir. Çalışmanın sonucunda, potansiyel müşterilerin en fazla şarj süresi ve fiyat özelliklerine önem gösterildiği görülmüşken çalışma süresine ve toz haznesine ise en az önem gösterildiği analiz sonuçlarında görülmüştür. Robot süpürge üreticileri için potansiyel müşterilerin taleplerini dikkate alarak bunun üzerinde geliştirme sağlamaları açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple, robot süpürge üreticileri, farklı potansiyel müşterilerin istek ve taleplerine uygun modeller geliştirerek hedef kitlelerine yönelik memnuniyeti artırabilirler. Ek olarak bu çalışma, robot süpürge almayı düşünen potansiyel müşterilere, satın alırken dikkate almaları gereken önemli faktörler hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's fast-paced work environment, both men and women find themselves with diminishing time to allocate to household chores. Alongside traditional cleaning methods, there is a growing interest in technological appliances. Electric vacuum cleaners not only provide convenience and time-saving benefits but also alleviate physical strain. Recently, autonomous robot vacuum cleaners have entered our lives, capable of self-navigation and remote control via navigation systems, meeting daily cleaning needs. These innovations streamline household chores, elevating quality of life and standards. The primary aim of this study is to discern customer preferences in robot vacuum cleaner purchases and analyze their influence on buying decisions. To achieve this, a survey was conducted to identify key features such as price, suction power, operating time, dustbin capacity, water tank capacity, charging time, height, and noise level, which customers prioritize when considering a purchase. The survey, directed at potential robot vacuum cleaner customers, involves rating different models based on their preference priorities using cards with various features. Subsequently, through the widely used Conjoint Analysis method, emphasis on specific features in robot vacuum cleaners is determined. The findings indicate that potential customers prioritize battery life and price, while operating time and dustbin capacity are of lesser concern. Understanding these preferences is crucial for robot vacuum cleaner manufacturers to tailor their product development efforts accordingly, catering to the demands of different customer segments. By doing so, manufacturers can enhance customer satisfaction among their target audiences. Furthermore, this study provides potential customers contemplating a robot vacuum cleaner purchase with insights into key factors to consider during their decision-making process.