İslam hukukunda konut kira sözleşmesinden doğan hak ve sorumlulukların 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile mukayesesi
Comparison of rights and responsibilities arising from housing rental agreement in Islamic law with Turkish code Of Obligations No.6098
- Tez No: 883386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Barınma ihtiyacı insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Toplumlar eskiden beri bu ihtiyacını gidermek için satış sözleşmesinin yanı sıra kira sözleşmesine de başvurmuşlardır. Bu sebeple konut kira sözleşmesi, diğer hukuk sistemlerinde olduğu gibi hem İslam hukukunda hem de 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda incelemeye konu olmuştur. Ancak günümüzde şehirleşmenin artması, çekirdek aile yapısının yaygınlaşması ve ekonomik sebeplerden dolayı barınma ihtiyacı ve konut sıkıntısı toplumsal bir sorun haline dönüşmüştür. Bu durum kiracı ile kiraya veren arasında birçok soruna sebep olmaktadır. Ortaya çıkan bu sorunların temelinde ise kira sözleşmesinin, tarafların hak ve sorumluluklarını net bir şekilde ortaya koyacak şekilde düzenlenmemesi yatmaktadır. Dolayısıyla araştırmamızın temel hedefi de konut kira sözleşmesinin, taraflara tanıdığı haklar ve yüklediği sorumlulukları tahlil edip İslam hukuku ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri bakımından mukayese etmektir. Bu doğrultuda çalışmamızda kira sözleşmesine dair genel bilgilere yer verilip konut kira sözleşmesi sürecinde ve sona ermesi durumunda tarafların elde ettiği haklar ve yüklendiği sorumluluklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for shelter is one of the most basic needs of humans. Since ancient times, societies have resorted to rental agreements as well as sales agreements to meet this need. For this reason, the housing lease agreement has been subject to examination in both Islamic Law and the Turkish Code of Obligations No. 6098, as in other legal systems. However, today, due to the increase in urbanization, the spread of the nuclear family structure and economic reasons, the need for shelter and housing shortage have become a social problem. This situation causes many problems between the lessee and the lessor. The basis of these problems is that the lease agreement is not prepared in a way that clearly sets out the rights and responsibilities of the parties. Therefore, the main goal of our research is to analyze the rights and responsibilities that the housing lease agreement grants to the parties and compare them in terms of Islamic Law and the provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098. In this regard, in our study, general information about the lease agreement is included and the rights acquired and responsibilities assumed by the parties during the housing lease agreement process and in case of termination are examined.