İntrauterin fetal ölüm nedeniyle hastanemizde doğum yapan hastaların antenatal nedenlerinin araştırılması ve değerlendirilmesi
Analysis and assessment of antenatal causes in patients who delivered at our hospital due to intrauterine fetal death
  1. Tez No: 883412
  2. Yazar: BURAK YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİZE ERİÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı intrauterin fetal ölümün nedenlerini belirlemek ve 32 hafta altı ve 32 hafta üzerindeki gebelikleri karşılaştırmalı incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2019-2024 yılları arasında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde intrauterin fetal ölüm nedenli doğumu yaptırılan 369 hasta ile yapıldı. Hastalar demografik veriler, doğum sonuçları ve biyokimyasal incelemeler olmak üzere üç ana başlık altında değerlendirildi. Uygun olan parametreler 32 hafta altı ve 32 hafta üzeri gebeliklerde karşılaştırmalı incelendi. Bulgular: Toplam 88 hastada (%23,85) ölü doğum nedeni belirlenemezken, 281 hastada (%76,15) uteroplasental yetmezlik, maternal komorbiditeler, fetal anomali gibi nedenler tespit edildi. En yaygın nedenler arasında klinik uteroplasental yetmezlik yer aldı. 25+6 haftadan önce başlayan fetal büyüme kısıtlılığı ölü doğum riskini artırdı. 32 hafta üzerindeki gebeliklerdeki VKİ artışı fetal ölüm riskini ve spot proteinürinin 0,79 üzerinde olması uteroplasental yetmezlik riskini artırdı. Plasenta dekolmanı için kritik plasental kalınlık değeri 70,25 mm olarak belirlendi. Sonuç: Çalışmamız sonucunda fetal ölüm riskini değerlendirmede kullanılabilecek risk faktörlerini belirlemiş olsak da bu faktörlerle bir öngörü modeli oluşturamadık. Risk faktörleri göz önünde bulundurularak her gebenin bireysel değerlendirilmesi ve takip eden çalışmalarla da model oluşturabilecek yeni verilere katkımızın devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the causes of intrauterine fetal death and to comparatively examine pregnancies under 32 weeks and over 32 weeks. Materials and Methods: Our study was conducted with 369 patients who delivered due to intrauterine fetal death at SBÜ Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between 2019-2024. Patients were evaluated under three main headings: demographic data, birth outcomes, and biochemical analyses. Relevant parameters were comparatively examined in pregnancies under 32 weeks and over 32 weeks. Results: While the cause of stillbirth could not be determined in 88 patients (23.85%), causes such as uteroplacental insufficiency, maternal comorbidities, and fetal anomalies were identified in 281 patients (76.15%). The most common cause was clinical uteroplacental insufficiency. Fetal growth restriction starting before 25+6 weeks increased the risk of stillbirth. Increased BMI in pregnancies over 32 weeks increased risk of fetal death, and spot proteinuria above 0.79 increased the risk of uteroplacental insufficiency. The critical thickness value for placental abruption was determined to be 70.25 mm. Conclusion: Although we identified risk factors that can be used to evaluate the risk of fetal death in our study, we could not establish a predictive model with these factors. Each patient should be evaluated individually considering the risk factors, and ongoing studies should contribute new data to form a predictive model.