34-37 gebelik haftaları arasında doğum öncesi membran rüptürü olan hastaların maternal ve fetal sonuçları
The maternal and fetal outcomes of patients with preterm premature of membranes between 34-37 weeks of gestation
- Tez No: 883413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİZE ERİÇ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma, 34-37 hafta arasında preterm erken membran rüptürü (PPROM) gelişen gebeliklerde maternal ve neonatal sonuçları değerlendirmektedir. Yöntemler: Bu retrospektif çalışma, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 34+0 ile 36+6 haftalar arasında PPROM gelişen ve su gelişi şikayeti ile başvuran 285 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler hastane kayıtlarından toplanmış ve tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Hastalar gebelik haftalarına göre gruplandırılmıştır: Grup 1 (36+0-36+6 haftalar), Grup 2 (35+0-35+6 haftalar) ve Grup 3 (34+0-34+6 haftalar). Maternal sonuçlar (latent dönem süresi, aktif doğum fazı, koryoamnionit varlığı) ve neonatal sonuçlar (sepsis, solunum sıkıntısı sendromu, hastanede yatış süresi) değerlendirilmiştir. Bulgular: - Grup 1: 161 hasta (%56.5) - Grup 2: 79 hasta (%27.7) - Grup 3: 45 hasta (%15.8) Toplam 285 hastanın 146'sı (%51.2) parite ≥1 idi. Maternal sonuçlar arasında, 210 hastada (%73.7) CRP seviyeleri normal, 75 hastada (%26.3) ise yüksek CRP seviyeleri tespit edilmiştir. Koryoamnionit 5 hastada (%1.8) gözlemlenmiştir. Profilaktik antibiyotik tedavisi 185 hastaya (%64.9) uygulanmış, steroid tedavisi ise 33 hastaya (%11.6) uygulanmıştır. Neonatal sonuçlar: - Respiratuvar distres sendromu (RDS) 6 hastada (%2.1) mevcuttu. - Yenidoğan geçici takipnesi (TTN) 38 hastada (%13.5) görülmüştür. - Neonatal sepsis 12 hastada (%4.5) gözlemlenmiştir. - 116 yenidoğan (%41.6) yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı duymuştur. viii Gebelik yaşı ile neonatal hiperbilirubinemi, TTN ve YBÜ yatış oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgular, daha erken gebelik haftalarında daha yüksek morbidite oranlarına işaret etmiştir. Sonuç: Gebelik haftası, PPROM vakalarının yönetiminde ve sonuçlar üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. İleri gebelik haftalarında spontan vajinal doğum oranları daha yüksek, indüksiyon oranları ise daha düşük bulunmuştur. Erken gebelik haftalarında antibiyotik kullanımı enfeksiyon riskini azaltmış ancak hastanede kalış süresini uzatmış ve neonatal morbiditeyi artırmıştır. Bu bulgular, PPROM yönetiminde gebelik haftasının önemini vurgulamakta ve optimal klinik stratejilerin belirlenmesinde rehberlik edici olabileceğini göstermektedir. Antenatal steroid tedavisinin etkinliği ve antibiyotik kullanımının optimal dozları hakkında daha fazla araştırma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluates the maternal and neonatal outcomes in pregnancies complicated by preterm premature rupture of membranes (PPROM) between 34 and 37 weeks of gestation. Methods: This retrospective study was conducted at the Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital, involving 285 patients with PPROM between 34+0 to 36+6 weeks who presented with water leakage complaints. Data were collected from hospital records and analyzed using descriptive and inferential statistics. Patients were grouped based on gestational weeks: Group 1 (34+0-34+6 weeks), Group 2 (35+0-35+6 weeks), and Group 3 (36+0-36+6 weeks). Maternal outcomes (latent period duration, active labor phase, presence of chorioamnionitis) and neonatal outcomes (sepsis, respiratory distress syndrome, hospitalization duration) were assessed. Results: - Group 1: 161 patients (56.5%) - Group 2: 79 patients (27.7%) - Group 3: 45 patients (15.8%) Of the 285 patients, 146 (51.2%) had a parity ≥1. Among maternal outcomes, 210 patients (73.7%) had normal CRP levels, while 75 (26.3%) had elevated CRP levels. Chorioamnionitis was observed in 5 patients (1.8%). Antibiotic prophylaxis was given to 185 patients (64.9%), with steroid therapy administered to 33 patients (11.6%). Neonatal outcomes: - Respiratory distress syndrome (RDS) was present in 6 patients (2.1%). - Transient tachypnea of the newborn (TTN) occurred in 38 patients (13.5%). - Neonatal sepsis was observed in 12 patients (4.5%). - 116 neonates (41.6%) required NICU admission. x A significant correlation was found between gestational age and outcomes such as neonatal hyperbilirubinemia, TTN, and NICU admission rates. The findings indicated higher morbidity in earlier gestational ages. Conclusion: Gestational age significantly influences delivery planning and outcomes in PPROM cases. Advanced gestational age was associated with higher rates of spontaneous vaginal delivery and lower induction rates. Antibiotic administration in earlier gestational weeks reduced infection risks but necessitated prolonged hospital stays and increased neonatal morbidity. These findings underscore the importance of gestational age in managing PPROM and highlight the need for tailored clinical strategies to optimize maternal and neonatal outcomes. Further research on antenatal steroid efficacy and optimal antibiotic use is warranted.