Magnetik rezonans ve kadavra üzerinde yapılan nukleus lentiformis hacim ölçümlerinin karşılaştırılması ve bunun fonksiyonel nöroşirürji işlemleri açısından önemi
Comparison of volume measurements on magnetic resonance and cadaveric sections of the nucleus lentiformis and its important on functional neurosurgical procedures
  1. Tez No: 883423
  2. Yazar: SELİM KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH DİYARBAKIR, PROF. DR. ORHAN BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Fonksiyonel nöroşirürji, nöroşirürjinin en hızlı gelişen alanlarından biridir. Bununla birlikte işlemler sırasında azımsanmayacak ölçüde komplikasyonlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada amaç; kadavra örneklerinde önce radyolojik olarak daha sonra anatomik seksiyon yaparak nukleus lentiformis'lerin hacimlerini sterolojik olarak hesaplayıp karşılaştırmak ve sonuçları fonksiyonel nöroşirürji işlemleri açısından değerlendirmektir. Materyal ve metotlar: Bu çalışmada 13 adet erişkin beyin kadavrası kullanıldı. Önce MRG cihazında 1 mm atlanarak 2 mm'lik kesitler halinde görüntüler elde edilip, nukleus lentiformis'lerin hacim ölçümleri yapıldı. Sonra agara gömülerek tespit edilen örnekler mikrotom ile koronal planda 4 mm kalınlığında kesildi. Kesitler skaner'de ölçüm cetveli ile taranarak resmedildi. Kadavra örneklerinde hacimleri hesaplandı. MRG ve kadavra örnekleri üzerinde yapılan ölçümler karşılaştırıldı. Bulgular: Nukleus lentiformis'lerin MRG' de ortalama hacmi sağda 5821,4±590,5 mm3, solda 5781,8±723,5 mm3, kadavra örneklerinde sağda ortalama 5503,4±595,5 mm3 solda 5332,3±599,7 mm3 olarak hesaplandı. MRG' de elde edilen hacimler ile kadavra örneklerinin seksiyonu sonucu elde edilen hacimler arasında anlamlı istatistiksel fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Functional neurosurgery is one of the fastest growing areas of neurosurgery. However, complications are encountered which are not negligible during the operations. Purpose in this study; to calculate and compare the volumes of lentiform nuclei by making an anatomical section first radiologically in the cadaveric specimens and to evaluate the results in terms of functional neurosurgical procedures performed in the coexistence of sterotaxia. Materyal ve metods: In this study, 13 adult brain cadavers were used. First, 2 mm sections were obtained with MRI for the shots. Measurements of lentiform nuclei were performed on the images obtained. Then, the specimens detected by embedding the agar were cut in 4 mm thickness on the coronal plane with the microtome. The sections were portrayed by scanning on a skenogram. The volume of lentiform nuclei in the cadaveric specimens was calculated. Metrics compared. Results: On MRI, the mean lentiform nuclei volumes on the right and left hemispheres were found to be 5821,4±590,5 mm3 and 5781,8±723,5 mm3 respectively. The mean volumes of the cadaveric sections were 5503,4±595,5 mm3 on the right side and 5332,3±599,7 mm3 on the left hemisphere.