Çocuk oyun alanlarının ebeveynler açısından değerlendirilmesi (Gaziantep ili örneği)
Evaluation of children's playgrounds from the perspective of parents (the case of Gaziantep province)
- Tez No: 883440
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET ÇOCUK OYUN ALANLARININ EBEVEYNLER AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ (GAZİANTEP İLİ ÖRNEĞİ) Hasan KAYA Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof.Dr. Fikret ALINCAK Temmuz 2024- 76Sayfa Oyun; çocuğun dünyayı tanımasına, anlamlandırmasına ve keşfetmesine yönelik eğlence amaçlı yapılan etkinlikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların kendilerini tanımalarında ve ifade etmelerinde oyun oldukça önemlidir. Özellikleoyun alanlarının çocukların gelişimi açısından en verimli araçlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmanın amacı çocuk oyun alanlarının ebeveynler açısından değerlendirilmesidir.Araştırmanın evrenini Gaziantep ili içerisinde farklı alanlarda yer alan oyun alanlarını kullanan çocukların ebeveynleri, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 201 (128 kadın, 73 erkek) ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ulaş ve Ayan (2016) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış olan“Çocuk Oyun Alanları Değerlendirme Ölçeği (ÇOADÖ)”kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Normallik sınaması için Kolmogorov-Smirnov testi, homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Normal dağılım göstermeyen veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ±2 değeri içinde olan veri setlerinin normal dağılım gösterdiği kabul edildi. Veriler; aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Verilerin Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarına ve veri sayısına bakılarak uygun olan test yöntemleri belirlendi. Verilerin bağımsız değişkenlere bağlı farklılaşma düzeyini değerlendirmek için iki bağımsız grup ortalamaları arasındaki karşılaştırmalarda, bağımsız örneklem t-testi; ikiden fazla bağımsız grup ortalamalarının analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Farklılığın hangi uygulamada olduğunun belirlenmesi için LSD düzeltme testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF CHILDREN'S PLAYGROUNDS FROM THE PERSPECTIVE OF PARENTS (THE CASE OF GAZIANTEP PROVINCE) Hasan KAYA Master Thesis, Physical Education and Sports Department Thesis Advisor: Prof. Dr. Fikret ALINCAK July 2024 - 76 Pages Play is a recreational activity that helps children recognize, make sense of and explore the world. Play is very important for children to recognize and express themselves. We can say that playgrounds are one of the most efficient tools for children's development. The aim of this study is to evaluate children's playgrounds in terms of parents. The population of the study consists of parents of children who use playgrounds located in different areas in Gaziantep province, and the sample group consists of 201 (128 female, 73 male) parents selected on the basis of volunteerism. In the study, the“Children's Playgrounds Evaluation Scale (CLOSES)”developed by Ulaş and Ayan (2016), whose validity and reliability analyses were conducted, was used as a data collection tool. SPSS 22.0 program was used for data analysis. Kolmogorov-Smirnov test was applied for normality test and Levene's test was applied for homogeneity test. Skewness and kurtosis values were checked for data sets that did not show normal distribution, and data sets within ±2 were considered to show normal distribution. Data were presented as arithmetic mean and standard deviation. The appropriate test methods were determined based on the Kolmogorov-Smirnov test results and the number of data. Independent sample t-test was used for comparisons between the averages of two independent groups and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for the analysis of the averages of more than two independent groups to evaluate the level of differentiation of the data depending on independent variables. LSD correction test was applied to determine in which treatment the difference was found.