Bursa ili Mollaarap Mahallesi'nin heyelan riskinin araştırılması
Investigation of landslide risk of Mollaarap Neighborhood in Bursa province
  1. Tez No: 883441
  2. Yazar: YİĞİT KARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜBHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde hızla artan insan nüfusu ile birlikte eğimli yamaçlarda yerleşim alanları da çoğalmaktadır. Bu durum, heyelan açısından riskli alanların artmasına yol açmaktadır. Eğimli arazilerdeki yerleşim bölgelerinde, şev topuk kısımlarına yapılan özensiz kazı ve çalışmalar, tarım amacıyla mevcut ağaçların kesilip kökleri toprağın derinlerine inmeyen bitkilerin ekilmesi, atık suların şevi oluşturan malzemeye akması, yamaca ekstra yük bindirecek yapıların inşası, yeni yolların yapımı ve mevcut yollarda genişletme faaliyetleri, yeterli drenaj yapılmaması sonucu yağmur ve yüzey sularının etkisiyle boşluk suyu basınçlarındaki artışlar, depremler, şiddetli doğal afetler, volkanik olaylar ve ani sıcaklık değişimleri gibi faktörler, bu tür arazilerin yapısında bozulmalara neden olarak zeminde stabilite sorunları ve heyelanlar oluşturabilmektedir. Heyelanlar, toprak ve kaya gibi malzemelerin eğim ve yerçekimi faktörlerinin etkisiyle aşağı doğru hareket etmesi sonucu meydana gelir. Uzun süreli yoğun yağış alan, nemli iklime sahip ve dik topoğrafik yapıya sahip bölgelerde sıklıkla görülmektedir.Heyelan, depremden sonra yıkımı en fazla olan doğal afet olup, sel ve taşkınların oluşumunda etkili olduğu için, can ve mal kayıplarına da neden olmaktadır. Bu nedenle heyelan riskinin yüksek olduğu bölgelerde, olası heyelanların risk analizlerinin yapılması son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında, Slide2D (Limit Denge Yöntemi) ve Plaxis2D (Sonlu Elemanlar Yöntemi) paket programları kullanılarak Bursa İli Mollaarap Mahallesi bölgesindeki heyelan risklerinin araştırılması ve oluşacak heyelanların önlenmesine yönelik zemin iyileştirme yöntemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bursa İli Mollaarap Mahallesi'nde, Köşk Caddesi ile Hünkar Sokak arasında kalan bölgelerde meydana gelen heyelanların analizi ve bu heyelanları önlemek için zeminin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış ve inceleme alanından elde edilen veriler, sayısal modelleme yapmak için Plaxis2D ve Slide2D paket programlarına aktarılmıştır. Kritik kesitler üzerinde statik, eşdeğer statik ve dinamik şev stabilite analizleri gerçekleştirilmiştir. Slide2D programında elde edilen kritik kayma daireleri ile Plaxis2D programında elde edilen deformasyon yüzeyleri kıyaslanmıştır. Son olarak Plaxis2D programında zemin güvenlik sayısının artırılması için zeminde fore kazık ile iyileştirmeler yapılmış ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, settlements on sloping slopes are increasing with the rapidly increasing human population. This situation leads to an increase in landslide risk areas. In settlements on sloping lands, sloppy excavations and works on the slope heels, cutting of existing trees for agricultural purposes and planting of plants whose roots do not go deep into the soil, drainage of wastewater into the material forming the slope, construction of structures that will put extra load on the slope cause an increase in landslide risk, Factors such as construction of new roads and widening of existing roads, increased pore water pressures due to rainfall and surface water as a result of inadequate drainage, earthquakes, severe natural disasters, volcanic events and sudden temperature changes can cause deterioration in the structure of such lands, leading to ground stability problems and landslides. Landslides occur when materials such as soil and rock move downward under the influence of gravity and slope. Landslides are frequently observed in regions with long-term heavy rainfall, humid climates and steep topography. Landslides, the most destructive natural disaster after earthquakes, cause loss of life and property as they are effective in the formation of floods and overflows. Landslides are the most destructive natural disaster after earthquakes and cause loss of life and property as they are effective in the formation of floods and overflows. For this reason, it is extremely important to conduct risk analysis of possible landslides in areas with high landslide risk. In this thesis, Slide2D (Limit Equilibrium Method) and Plaxis2D (Finite Element Method) package programs were used to investigate landslide risks in Mollaarap Neighborhood of Bursa Province and to determine ground improvement methods to prevent landslides. Analysis of landslides occurring in the areas between Köşk Avenue and Hünkar Street in Mollaarap Neighborhood of Bursa Province and ground improvement studies for the prevention of these landslides were carried out and the data obtained from the investigation area were transferred to Plaxis2D and Slide2D package programs for numerical modeling. Static, pseudostatic and dynamic slope stability analyses were performed on critical sections. The critical slip circles obtained in Slide2D program were compared with the deformation surfaces obtained in Plaxis2D program. Finally, in Plaxis2D program, improvements were made on the ground with bored piles to increase the soil safety factor and the results were examined.