Parkinson hastalarında temporomandibular eklem disfonksiyonunun derin servikal kas enduransı, gövde pozisyon hissi ve yutma bozukluğu üzerinde etkisi
The effect of temporomandibular joint dysfunction on deep cervical muscle enduance, trunk position sense and swallowing disorder in Parkinson's patients
- Tez No: 883448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ABİT KOCAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERTUĞRUL YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamız temporomandibular eklem disfonksiyonu olan ve olmayan Parkinson hastalarında derin servikal fleksör kas enduransı, gövde pozisyon hissi ve yutma bozukluğunu karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 80 Parkinson hastası dahil edildi. Hastalar temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) referans alınarak iki gruba ayrıldı. Katılımcıların bilişsel durumu 'Mini Mental Durum Testi', basınç ağrı eşiği algometre ile temporomandibular eklem disfonksiyonu belirlenmesinde 'Helkima Klinik Kraniomandibular İndeks', derin servikal kas enduransı 'Kranio Servikal Fleksör Testi', gövde pozisyon hissi 'Dijital İnklinometre 'ile ve hastalardaki yutma bozukluğu 'Yeme Değerlendirme Aracı-EAT 10' kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study was conducted to compare deep cervical flexor muscle endurance, trunk position sense and swallowing disorders in Parkinson's patients with and without temporomandibular joint dysfunction. Materials and Methods: 80 Parkinson's patients were included in the study. The patients were divided into two groups based on temporomandibular joint dysfunction (TMJ) as reference. Cognitive status of the participants was evaluated by 'Mini Mental State Test', pressure pain threshold was measured by algometer to determine temporomandibular joint dysfunction by 'Helkima Clinical Craniomandibular Index', deep cervical muscle endurance was measured by 'Cranio Cervical Flexor Test', trunk position sense was measured by 'Digital Inclinometer' and swallowing disorder in patients was evaluated. It was evaluated using the Eating Assessment Tool-EAT 10'.