Diş hekimlerinde postüral alışkanlık ve farkındalık düzeyinin kas iskelet sistemi problemleri, ağrı şiddeti, yorgunluk ve yaşam kalitesi düzeyi ile ilişkisi
The relationship between postural habits and awareness level and musculoskeletal system problems, pain severity, fatigue and quality of life level in dentists
- Tez No: 883447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dentistry, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Diş hekimleri uzun süre statik pozisyonda çalışmak zorunda kaldıkları için çalışma sırasında postür farkındalıklarını kaybedebilirler ve tedaviye odaklanarak doğru duruşu koruyamayabilirler. Bu durum, kas iskelet sistemi ağrıları, postüral deformiteler, çabuk gelişen yorgunluğa sebep olabilmektedir ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, diş hekimlerinin postür bilinci ve alışkanlıkları ile kas iskelet sistemi problemleri, ağrı şiddeti, yorgunluk ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışma, meslekte en az bir yılını doldurmuş, aktif olarak çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü yaş ortalaması 33.76±9.31 yıl olan 103 diş hekimi üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılara, Google Forms aracılığı ile Sosyodemografik bilgi formu, Postüral alışkanlık ve farkındalığı belirlemek için Postüral Alışkanlıklar ve Farkındalık Ölçeği (PAFÖ), kas iskelet sistemi problemlerini için Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi, yorgunluk düzeyi için Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve yaşam kalitesi için Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ve ağrı şiddeti için Sayısal Ağrı Skalası değerlendirmeleri uygulandı. PAFÖ değerleri ile NKİSA, YŞÖ ve ÇYKÖ ve SAS skorlarının ilişkisi pearson korelasyon ve regresyon analizi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Dentists may lose their posture awareness during work as they are required to work in static positions for long periods, and they may not maintain proper posture while focusing on treatment. This can lead to musculoskeletal pain, postural deformities, rapid onset of fatigue, and negatively impact their quality of life. This study aims to investigate the relationship between dentists' posture awareness and habits, musculoskeletal problems, pain severity, fatigue, and quality of life. This study was conducted on 103 dentists, who have been actively working for at least one year and voluntarily participated, with an average age of 33.76±9.31 years. Participants were evaluated using a sociodemographic information form via Google Forms, the Postural Habits and Awareness Scale (PHAS) to determine postural habits and awareness, the Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ) for musculoskeletal problems, the Fatigue Severity Scale (FSS) for fatigue level, the Quality of Life Scale for Workers (QLSW) for quality of life, and the Numerical Pain Scale (NPS) for pain severity. The relationships between PHAS values and NMQ, FSS, QLSW, and NPS scores were analyzed using Pearson correlation and regression analysis.