Bentonit ve modifiye edilmiş kurkumin birleşimlerinin meme ve pankreas kanserindeki biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the biological activities of bentonite and modified curcumin combinations in breast and pancreatic cancer
- Tez No: 883449
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanser, dünya çapında ölümün önde gelen nedenlerinden biridir. Erken teşhis araçlarının olmaması, hastalığın yüksek metastaz hızı veya uygun tedavinin bulunmaması nedeniyle kanser hastaları uzun süre hayatta kalamazlar. Özellikle yüksek derecede metastatik olan pankreas kanseri, tümörün vücuttaki diğer organlara hızla yayılmasıyla, hastalığın sağ kalım oranı çok düşüktür. Birçok tedavi yöntemi araştırma aşamasındadır, ancak henüz hastalık için uygun tedaviler geliştirilmemiştir. Benzer şekilde, meme kanseri de çok düşük sağ kalım oranlarına sahiptir. Kanser tedavilerinde şu anda kemoterapi ve güçlü kimyasal temelli ilaç yaklaşımları kullanılmaktadır ki bu durum insan vücudu üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu nedenle, mevcut tedavi yöntemlerini değiştirmek için doğal bazlı terapiler geliştirmek önemlidir. Bu çalışmada, doğal bazlı bentonit ve modifiye edilmiş edilmiş kurkuminin pankreas ve meme kanseri üzerindeki sitotoksik etkileri incelenmiştir. Sağlıklı akciğer fibroblast, pankreas kanseri ve meme kanseri olarak sırasıyla MRC-5 fibroblast, PANC-1, MDA-MB-231 hücre hatları kullanılmıştır. Her hücre hattına 10-1000 μg/mL dozları uygulanmıştır. Bileşiklerin antikanser aktivitesi MTT testi ile ölçülmüştür. Sonuç olarak, bentonitin sağlıklı fibroblast hücre hattına sitotoksik etki göstermeden meme ve pankreas hücre hatlarına düşük dozlardan itibaren sitotoksik etki göstermiştir. IC50 değerleri MDA-MB-231 için 1456 μg/mL ve PANC-1 için 1166 μg/mL olarak belirlenmiştir. Modifiye edilmiş kurkumin dozları uygulandığında, IC50 değerleri sırasıyla MRC-5 için 215 μg/mL, MDA-MB-231 için 56,45 μg/mL ve PANC-1 için 72,34 μg/ml olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, bu iki doğal bileşiğin pankreas ve meme kanseri üzerinde umut verici etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu bileşiklerin ilerideki doğal bazlı kanser tedavileri için kullanılabileceğini iddia ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death worldwide. Cancer patients cannot survive for long periods due to the lack of early diagnostic tools, the high metastatic rate of the disease, or the lack of appropriate treatment. Especially pancreatic cancer, which is highly metastatic, has a very low survival rate due to the rapid spread of the tumor to other organs in the body. Many treatment methods are under investigation, but no appropriate treatments have yet been developed for the disease. Similarly, breast cancer also has very low survival rates. Chemotherapy and potent chemical-based drug approaches are currently used in cancer treatments, which have adverse effects on the human body. Therefore, it is important to develop natural-based therapies to replace current treatment methods. In this study, the cytotoxic effects of natural-based bentonite and modified curcumin on pancreatic and breast cancer were investigated. MRC-5 fibroblast, PANC-1, and MDA-MB-231 cell lines were used as healthy lung fibroblasts, pancreatic cancer, and breast cancer, respectively. Doses of 10-1000 μg/mL were applied to each cell line. The anticancer activity of the compounds was measured by the MTT assay. As a result, bentonite showed cytotoxic effects on breast and pancreatic cell lines from low doses without showing cytotoxic effects on the healthy fibroblast cell line. IC50 values were determined as 1456 μg/mL for MDA-MB-231 and 1166 μg/mL for PANC-1. When modified curcumin doses were applied, IC50 values were found to be 215 μg/mL for MRC-5, 56.45 μg/mL for MDA-MB-231, and 72.34 μg/mL for PANC-1, respectively. As a result, this study shows that these two natural compounds have promising effects on pancreatic and breast cancer. We claim that these compounds can be used for future natural-based cancer treatments.