Tünel çalışanlarının ergonomik iş yüklerinin psikososyal risk etmenleri bazında kas iskelet sistemine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tunnel workers' ergonomic workloads on the musculoskeletal system on the basis of psychosocial risk factors
  1. Tez No: 883469
  2. Yazar: İSMAİL TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu araştırma, Sakarya ili Sapanca-Geyve hattı üzerinde Yüksek Hızlı Tren inşaat projesinde bulunan gönüllü 250 çalışan üzerinde yapılan kesitsel-tanımlayıcı ve nicel türde bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak Sosyo-demografik Veri Toplama Formu, KOPSOR-TR ve CMDQ ölçekleri ile BAuA LMM yöntemi uygulanarak veri toplanması sağlanmıştır. Veri analizi SPSS-26 istatistik yazılımı kullanılarak verilerin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional-descriptive and quantitative research conducted on 250 volunteer employees working in the High Speed Train construction project on the Sapanca-Geyve line in Sakarya province. Data was collected by applying the Sociodemographic Data Collection Form, KOPSOR-TR and CMDQ scales and the BAuA LMM method as data collection tools. Data analysis: Data were evaluated using SPSS-26 statistical software.