A comparison study of vernacular settlemnets in ıran; Case of Masouleh and Abyaneh Villages
İran'da yerel yerleşim karşılaştırma araştırması; Masouleh ve Abyaneh Koyu
  1. Tez No: 606311
  2. Yazar: ELAHEH AMINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERDEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sürdürülebilir binaların çevresel konular üzerinde potansiyel olarak önemli bir etkiye sahip olduğu gerçeğini aşamalı olarak anlamak, eski mirasları korumak ve eski haline getirmek, aynı zamanda çağdaş binalara sürdürülebilir düşünceleri ve talimatları öğrenmek ve uygulamak için kentsel mimarları ve tüm tasarımcıları masaya yerleştirir. Aslında, yerel yerleşim yerlerinde, evlerin gelişmesi ve ilerlemesi, bölgenin yerel, mikro iklimsel ve tarihi arka planı ile kültürel ve felsefi bağlamla ilgilidir. Konutların çoğu zaman içinde yerel halk tarafından yapılır. Başka bir deyişle, yeni evler çoğunlukla çevresel ve çağdaş değerler, kültür ve sosyal gelişim, bağlamsal tasarım, bina tasarımında çevre dostu düşüncelerden ve kültürel kalıplara saygı duymaktan yoksundur. Son zamanlarda, neredeyse bu yapımların işlevsel ve semantik değerleri görmezden gelen binaların hızlı ve seri yapımı konusunda endişeleri var. Yerel malzeme ve üretim yöntemleri, betonarme ve tünel formlarının yerini almıştır. Geleneksel yöntemler kaldırılır ve doğal malzemeler kullanılmaz, bunun yerine iklimlendirme ve iklimlendirme sorunları yapay olarak çözdü. Modern mimarinin benimsenmesine karşı eleştirel bir eğilim eğilimi olduğu ve hem pratikte hem de mimarlık eğitiminde felsefî fikirlerin, yalnızca Orta Doğu'daki mimarlık eleştirmenleri arasında değil, aynı zamanda mimarlık eleştirmenleri arasında da açıkça görülmektedir. dünyadaki çeşitli bilim adamları tarafından yazılmış mimarlık edebiyatı (Bandini, 1987; Herfe, 1984; Jencks, 1995; Serageldin, 1995). Genel olarak, bu faktörlerin tümü mimaride bir çeşit“kimlik krizi”belirler ve tasarımcıların ve mimarların eski mimari mirasların tasarım yaklaşımları ve ıslahı hakkında yeniden düşünmelerini ve çağdaş mimaride uygulamalarını sağlar. Modern mimarlığın eleştirmenleri, çağdaş mimarlık eserlerinin sosyo-kültürel ve çevresel ortamına saygı duyan alternatif tasarım çözümlerini genişletmenin şart olduğunu iddia ediyor (Able, 1986). Mimari tasarımda“bölgeselcilik”olarak yeni yaratılan konsept, dikkatleri çekti ve büyük destek aldı (Full, 1981; Spence, 1985). Bu nedenle, yapılı çevrenin geçişini incelemek ve doğrulamak, yapılı çevrenin kalitesini kimlik ve sosyo-kültürel geçmiş açısından korumak, korumak ve geliştirmek için etkili kural ve faktörleri tespit etmede verimli olacaktır. İran'daki yerel yerleşimlere dikkat edilmemesi nedeniyle, konutlar köylerde kademeli olarak tahrip olmuştur. Tesislerin olmaması, ekonomik durumun kötü olması ve konutların uygun olmayan şekilde bakımı, sakinler için zorlu yaşam koşullarına yol açmakta ve şehirlere göç etmek zorunda kalmaktadır. Ayrıca, çok eşsiz mimari özelliklere sahip dağlık bölgelerdeki yerel yerleşimler, koruma ve restorasyon için göz önünde bulundurulması gereken bazı doğal ve doğal olmayan tehditlere karşı çıkıyor. Bir taraftan çığ, erozyon ve deprem gibi doğal faktörler ve diğer taraftan turizm ve aşırı yetiştirme gibi diğer faktörler bölgedeki hem ekolojiyi hem de kültürel mirası tehlikeye atar. Bu nedenle araştırmanın amacı, eski sakinlerin uyguladığı çözüm ve yaklaşımları araştırmak ve keşfetmek ve bölgenin iklim, toprak, bitki örtüsü ve topografyası gibi çevresel faktörlerle başa çıkmak için evlerini nasıl inşa ettiklerini ve doğal kaynakları nasıl kullandıklarını bulmaktır. doğaya zarar vermeden. Ayrıca, baskın mimarlık türlerini karşılaştırmak ve açıklamak için farklı yerleşim yerlerinde geleneksel yerleşimleri ve köy düzenini incelemeye ve bu köylerde ve benzer köylerde yakın tarihte yaşanan evrak sorunlarını gidermek için merdiven desen gelişimi ile ilgili ilkeleri çıkarmaya çalışılmıştır. . Köylerde yeni inşa edilen binalarda geleneksel teknikleri yeniden kullanmak veya eskilerini korumak için, bazı bölgeleri vaka çalışmaları olarak incelemek ve araştırmak için temel bir ihtiyaç vardır; potansiyellerini keşfedebilir, çalışmaların sonuçlarını sıraya koyabilir, kategorize edilmiş bir şekilde sunabilirsiniz. Sonuç olarak, eski yerleşim alanlarının korunmasında ve aynı zamanda modern ve çağdaş mimaride uygulanacak ilkeler olarak önerin. Bu nedenle, bu tez ekolojik ve çevresel perspektiften korelasyon gösteren yerel mimarinin özelliklerini, sınırlamaları, metodolojileri ve farklı yerel yerleşimlerin tarihi itibarını temel alan bir çerçevede kültürel düşüncelerle özdeşleştirmeye çalışır. İran, iklim ve coğrafi özelliklerdeki farklılıklar nedeniyle çok eski bir tarihe sahip, çok çeşitli yerel yerleşimlerle dolu geniş bir ülke. Bu antik köyler arasında dağlık bölgelerde bulunanlar eşsiz ve çok farklı mimari özelliklere sahiptir ve erişilebilirlikteki sertliği nedeniyle, zaman içinde daha az değişiklikle bozulmadan kalmıştır. Sonuç olarak, vadiler ve dağlık bölgelerdeki köyler, mevcut yerel mimariden öğrenilebilecek birçok yararlı düşünce ve ders türetmek için bu çalışmada daha fazla odaklanmıştır. Bu çalışma için İran'dan iki yerel yerleşim seçildi ve zaman içinde hayatta kalan yerleşimleri garanti eden özel özellikleri nedeniyle öne çıktı. Daha değerli bir analiz ve karşılaştırma yapmak için çalışma değişkenlerini sınırlandırmak amacıyla benzer coğrafya ve tarihsel geçmişe sahip vaka çalışmaları seçilmiştir. Metodoloji, tablo ve tablolarda gösterecek eskiz, harita, görsel değerlendirme ile gözlem ve yapılandırılmış analizlere göre çevresel bağlamda fiziksel ve mekansal genişlemenin kalitatif bir araştırmasıdır. Araştırma, literatür taraması ve benzer çevresel özelliklere sahip farklı vakaların incelenmesi ile başlar. Tez alanı, doğal ve insan yapımı çevre özelliklerine daha fazla odaklanan mekansal organizasyon, seçilen alanların çevresel ve sosyo kültürel bağlamına dayanan vaka çalışmalarını araştırıyor ve analiz ediyor. Yerel mimarlık çalışması, köy düzenindeki gömülü örüntü ve ilkeleri bulmak için sistematik ve dikkatli bir araştırma ile ilerlemelidir. İstisnai nitelikteki bireysel binaların analizine önem verilen akademik mimari çalışmalarının aksine, yerel formların incelenmesi, tekrarlayan ve ortak yerlerin tanınmasına bağlıdır. Bir ankette çok az sayıda bina genel resmi bozabilir. Çalışmalar, kırsal alanlardan seçilen her iki vakanın da sürdürülebilirlik ilkesine göre inşa edildiğini açıkça ortaya koymaktadır ve bu, zaman içinde en az değişiklikle hayatta kalabilmelerinin nedenidir. Yüzyıllar boyunca deneme yanılma temeline dayanarak inşa edilen konutların fiziki yapıları ve örüntüleri geleneksel mimari örnekleridir. Bu yerel yerleşimleri incelemeye değer kılan şey, yerleşim yerlerinin çevre ile uyumu, yerel malzemelerin adapte edilmesi ve konutların bu köylerin sadece birkaç harika özelliği olan sert iklim koşullarında zorlu koşullarda kullanılmasıdır. Her ne kadar vaka çalışmaları başlatılmış ve farklı bağlamlarda araştırılmış olsa da, vaka çalışmaları arasında iyi bir karşılaştırma yapabilmek için yukarıda belirtilen sürdürülebilirlik ilkeleri; bölgenin fiziksel özelliklerine uyum, ekolojik özelliklere dayalı konut yerleşimi, su, rüzgar ve güneş gibi doğal kaynakları kullanmaya yönelik yöntemler, binada kullanılan malzemeler ve onarımlar. Seçilen vaka çalışmaları sürdürülebilir ilkelere cevap vermede bazı benzerlikleri paylaşsa da, köyler farklı iklim koşullarına, topografyaya ve kültürel özelliklere sahip oldukları için farklar göze çarpmaktadır. Bununla birlikte, her iki köy de dağların eteklerinde yer almakta ve ayrıca topoğrafya özelliklerine göre ve bölgelerin kontur çizgilerine paralel olarak biçimlendirilmiş ve genişletilmiştir, ancak doğal ortamlarının farklılaşması nedeniyle farklı köy desenlerine sahiptir. Masouleh köyünde görülebildiği gibi, merdivenler, doğal engellerle sınırlanan çok kompakt bir yapıya sahip evler. sonuç olarak, tarım için ve ayrıca inşaat için uygun arazi bulunmamasından dolayı, her birim aşağıda diğer evin çatısına döşenmiştir. Dahası, Abyaneh köyü yoğunlaştırılmış bir yapıya sahiptir ancak Masouleh köyü kadar değil. Abyaneh'teki birimler dar sokaklarla ayrılır ve birincisinin ana cadde boyunca genişlediği, ikincisi ise köyü iki parçaya bölen nehir boyunca genişleyen doğrusal biçimde gelişmiştir. Günümüzde, kompakt form kullanmak, enerji tasarrufu stratejileri ve birçok savunucusu olan ekolojik açıdan sürdürülebilir yöntemler olarak çözümlerden biridir. Ayrıca, konutların, iklim koşullarına ve topografyasına göre konumlandırılması ve yönlendirilmesi, hangi birimlerin soğuk havalarda güneş ışığını doğal ışıklandırmaya ve ısıtmaya ne kadar absorbe edebileceğini, ayrıca ılık havada doğal havalandırma olarak rüzgarı nasıl evin içine geçirdiğini belirler. çevre özelliklerine göre bina ünitelerinin yalnızca birkaçıdır. Sonuç olarak, doğal enerji tüketim oranı, doğaya göre optimal seviyeye düşmektedir. Sonuç olarak, her iki adım biçiminde desen ve dışa dönük mimariye sahip örnek olay incelemelerinin, sıcak yaz günlerinde konfor ve istenen havalandırma sağladığı ve soğuk hava koşullarında köylerin kompakt formu nedeniyle daha az doğal enerji kaynakları gerektirdiği söylenebilir. . Her iki örnek de iskelet, farklı alanların mekansal düzenlenmesi, havalandırma ve ayrıca daha ayrıntılı elemanlar için alt malzemeler gibi tüm inşaat sürecinde doğal malzemelerle doğanın benzersiz özelliklerine göre inşa edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarina göre, vaka çalışmalarında koruma ve restorasyon hedefleri için uygulanacak bazı talimatlar ve tavsiyeler keşfedilmiştir ve İran'ın dağlık bölgesinde benzer özelliklere sahip diğer yerel yerleşimlerde de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Gradually understanding the fact that sustainable buildings potentially have significant impact on environmental issues puts vernacular architecture on the table for urban architects and all designers in order to preserve and restore the ancient heritages, as well as to learn and apply sustainable considerations and instructions to contemporary buildings. Indeed, in vernacular settlements, advent and progress of houses relates to local, micro climatic and historical background of the region as well as cultural and philosophical context. Most of the dwellings are made by local inhabitant through the time. Hence, study and verification of the built environment's transition will apparently be fruitful for detecting effective rules and factors in order to keeping, guarding and enhancing the quality of the built environment in terms of identity and socio-cultural backgrounds. Thus, this dissertation tries to figure out the features of vernacular architecture correlating to ecological and environmental perspective with cultural considerations in a framework based on aim, limitation, methodology and the historic reputation of different vernacular settlements. For this study two vernacular settlement from Iran is selected and featured for its special characteristics that guaranteed the settlements surviving through the time. Case studies have been chosen with similar geography and historical background to restrict the variables of study in order to do a more precious analysis and comparison. The methodology is a qualitative exploration of physical and spatial expansion in environmental context according to observation and structured analysis by sketching, maps, visual assessment that will indicate in charts and tables. Prior the research starts with literature review and also the review of different cases with similar environmental features. The dissertation explores and analyses the case studies based on spatial organization, environmental and socio cultural context of chosen areas with more focus on natural and man-made environmental features. Eventually, some instructions and recommendations are represented to be applied for preservation and restoration goals in the case studies as well as the other vernacular settlements with similar characteristics in mountainous region of Iran.