Yaş, mevsim, çalışma postür ve sürelerinin inşaat çalışanlarının yaşam kalitesi ve kas iskelet sistemine etkileri
Effects of age, season, working posture and periods on the quality of life and muscular skeletal system of construction workers
- Tez No: 883468
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de inşaat işçileri birçok meslek dalında çalışmakta, fiziksel ve ruhsal olarak sağlık ve güvenlik riskine maruz kalmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de inşaat işçilerinin yaş, mevsim, çalışma postür ve sürelerine göre yaşam kalitesi algılarının nasıl etkilendiği ölçülmüş ve kas iskelet sistemi rahatsızlıkları tespit edilmiştir. Yaşam kalitesi algıları Dünya Sağlık Örgütü'nün Yaşam Kalitesi Yöntemi (WHOQOL-bref) ölçeği ile, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ise Nordic Kas İskelet Sistemi Yöntemini ölçeği ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda yaş artıkça inşaat çalışanlarının yaşam kalitesi algılarının azaldığı, bu azalmaya“41 yaş ve üstü”grupta meydana gelen yaşam kalitesindeki düşmenin neden oldu tespit edilmiştir. İnşaat çalışanlarının sıcak mevsimlerde ağrı türü şikâyet algıları azalmasına rağmen soğuk mevsimlerde yaşam kalite algıları yükselmiştir. Günde 4 saatten fazla elleri baş üstünde, diz üstünde çömelerek, parmakla yük kaldırarak, elle yük taşıyarak ve titreşimli makine kullanarak çalıştığını belirten işçilerin yaşam kalitesi skorları 4 saatten az çalışma sürelerine göre belirgin olarak düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction workers in Turkey work in many professions and are exposed to physical and mental health and safety risks. In this study, it was measured how the quality of life perceptions of construction workers in Tukey were affected according to age, season, working posture and duration, and musculoskeletal disorders were determined. Quality of life perceptions was measured with the World Health Organization's Quality of Life Method (WHOQOL-bref) scale, and musculoskeletal disorders were measured with the Nordic Musculoskeletal System Method scale. As a result of the study, it was determined that the perception of quality of life of construction workers decreased as age increased, and this decrease was caused by the decrease in the quality of life in the“41 years and above”group. Although the perception of pain-type complaints of construction workers decreased in the hot seasons, their perception of quality of life increased in the cold seasons. The quality of life scores of workers who stated that they worked more than 4 hours a day with their hands on their heads, squatting on their knees, lifting loads with their fingers, carrying loads by hand and using vibrating machines were significantly lower than those who worked less than 4 hours.