A structural equation model on cognitive factors affecting preschool teachers' beliefs in child-centered instruction
Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli öğretime inançlarını etkileyen bilişsel faktörler üzerine bir yapısal eşitlik modeli
  1. Tez No: 883483
  2. Yazar: TUĞBA NEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Okul öncesi eğitimde çocuk merkezli öğretim önem taşımakla birlikte öğretmenlerin bu yöntemi kullanmakta güçlük çektikleri gözlenmektedir. Çocuk merkezli öğretimin yaygın olarak kullanılabilmesi için sorunun kaynağının belirlenmesi ve bu çerçevede öğretmenlerin eksik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi gerekir. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli öğretime inançlarını etkileyen bilişsel faktörler bir model çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bilişsel faktörler olarak problem çözme, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerileri ele alınmıştır. Çalışma grubunu kolay erişilebilir yöntemle seçilen 252 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmenlerin Çocuk Merkezli Öğretime Olan İnançları Ölçeği, Kaufman Yaratıcılık Ölçeği, Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri ile toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinin yapılabilmesi için IBM SPSS 24 ve AMOS 24 programlarından yararlanılmış ve kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğini sağlamak için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu saptandıktan sonra tasarlanan modelin doğruluğunu test etmek için Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerin problem çözme becerisinin, yaratıcılık becerisinin ve eleştirel düşünme becerisinin çocuk merkezli öğretime ilişkin inançları üzerinde olumlu ve doğrudan etkisi vardır. Problem çözme değişkenindeki 1 puanlık değişim okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli öğretime olan inançları değişkeninde 0.74, yaratıcılık değişkenindeki 1 puanlık değişim okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli öğretime olan inançları değişkeninde 0.73, eleştirel düşünme eğilimi değişkenindeki 1 puanlık değişim okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli öğretime olan inançları değişkeni üzerinde 0.62' lik bir değişime neden olmaktadır. Nihai model, Öğretmenlerin Çocuk Merkezli Öğretime olan İnançlarındaki varyansın %69'unu açıklamıştır. YEM analizi, nihai modelin veri seti için kabul edilebilir bir uyuma sahip olduğunu göstermiştir. Model uyum indekslerine göre, modelin kabul edilebilir ve mükemmel uyum indekslerinde olduğu gözlenmiştir (X2/df = 3,00, RMSEA = .07, SRMR= .04, GFI = .95, NFI = .94, CFI = .96, TLI= .96 , IFI=.97). Araştırma bulguları tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although child-centered instruction is important in preschool education, it is observed that teachers have difficulty in using this method. In order for child-centered instruction to be widely used, the source of the problem must be determined, and the missing knowledge and skills of teachers must be improved within this framework. In this study, the cognitive factors affecting preschool teachers' beliefs in child-centered instruction were tried to be revealed within the framework of a model. Problem solving skills, creativity skills, and critical thinking skills were accepted as cognitive factors. The study group consists of 252 preschool teachers that they were selected with a convenience sampling method. The data for the study were collected with the Teachers' Beliefs About Using Child-Centered Instruction Scale that was developed by the researcher, Kaufman Creativity Scale, Critical Thinking Disposition Scale and Problem Solving Inventory. IBM SPSS 24 and AMOS 24 programs were used to conduct the statistical analysis of the study. In order to test the accuracy of the designed model, Structural Equation Model (SEM) was used. According to the findings of the research, teachers' problem-solving skills, creativity skills and critical thinking skills have a positive and direct effect on their beliefs about child-centered instruction. Results show that a 1-point change in the problem-solving skills variable translates into 0.74 in the variable of preschool teachers' beliefs to use child-centered instruction, a 1-point change in the creativity skills variable results in 0.73 in the variable of preschool teachers' beliefs to use child-centered instruction, and a 1-point change in the critical thinking skills variable causes a 0.62 change in the variable of preschool teachers' beliefs in child-centered instruction. The final model accounted for 69% of the variance in Teachers' Beliefs About Using Child-Centered Instruction. SEM analysis showed that the final model had an acceptable fit for the data set. According to the model fit indices, it was observed that the model had acceptable and excellent fit indices (X2/df = 3.00, RMSEA = .07, SRMR= .04, GFI = .95, NFI = .94, CFI = .96, TLI= .96 , IFI=.97). Research findings are discussed and suggestions for future research are provided.