Risk altındaki çocukların sosyal becerilerinin etkileşimli kitap okuma tekniğiyle desteklenmesine yönelik bir model geliştirme çalışması
A model development study for supporting social skills of children at risk with interactive book reading technique
  1. Tez No: 883487
  2. Yazar: GÜL ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu eylem araştırmasının amacı karma yaş gruplu, iki dilli ve risk altındaki çocukların bulunduğu bir okul öncesi eğitim sınıfında çocukların sosyal becerilerinin etkileşimli kitap okuma tekniğiyle desteklenmesine yönelik bir model geliştirmektir. Araştırmanın çalışma grubunu; Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin bir köyünde bulunan ilkokula bağlı anasınıfına devam eden iki kız ve dört erkek olmak üzere toplam altı çocuk ve bu çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Çalışma grubuna altı hafta boyunca toplam 12 resimli çocuk kitabı etkileşimli kitap okuma tekniği ile okunmuş ve bu doğrultuda bütünleştirilmiş etkinlikler uygulanmıştır. Çocukların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda bazı kazanımlar tekrar ele alınmış ve farklı bütünleştirilmiş etkinlikler plana dâhil edilmiştir. Böylelikle toplam 14 etkinlik planı ile eylem planları sonlandırılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği-OSBEP Öğretmen Değerlendirme Formu, veli görüşme formu ve öğretmen yansıtma günlüğü kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen nitel ve nicel bulgulara göre etkileşimli kitap okuma tekniğinin risk gruplarındaki çocukların sosyal becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this action research is to develop a model for supporting children's social skills with interactive book reading technique in a mixed-age, bilingual preschool class with children at risk. The study group consisted of a total of six children, two girls and four boys, attending a preschool class in a primary school in a village in Suruç district of Şanlıurfa and their parents. A total of 12 picture books were read to the study group for six weeks with the interactive book reading technique and integrated activities were implemented accordingly. In line with the interests and needs of the children, some outcomes were reconsidered and different integrated activities were included in the plan. Thus, the action plans were finalized with a total of 14 activity plans. The demographic information form, Preschool Social Skills Assessment Scale-OSBEP Teacher Evaluation Form, parent interview form and teacher reflection diary were used as data collection tools. According to the qualitative and quantitative findings obtained as a result of the study, it was concluded that the interactive book reading technique improved the social skills of children in risk groups.