Bozüyük yöresindeki fabrikaların atıksularının özelliklerinin belirlenmesi ve arıtım olanaklarının araştırılması
- Tez No: 8835
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bozüyük yöresindeki bazı fabrikaların atık sularının özelliklerinin belirlenmesinin yanı sıra, kimyasal pıhtılaştırma yöntemiyle arıtılabilirliğinin incelenmesi çalışmanın hedefidir. Üç ayrı seramik fabrikası ve saf selülozdan üretim yapan, bir kağıt fabrikası atıksularının özellikleri belirlenmiştir. Seramik.fabrikalarından biri ve kağıt fabrikası atıksularında bazı parametrelerin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğindeki sınır değerleri aştığı gözlenmiştir. Seramik fabrikalarından, biri ve kağıt fabrikasının, atıksularında daha etkin arıtım sağlayabilmek amacıyla, ham atıksularından örnekler alınıp pıbtılaştırma-yumaklaştırma ile arıtım deneyleri yapılmıştır. Pıhtılaştırıcı olarak A12(SO4)3.18H2O, FeC13.6H2O ve farklı iki organik polielektrolit artan dozlarda denenmiştir. Seramik fabrikasında tüm dozlarda tüm parametreler sınır değerlerin altına düştüğü halde kağıt fabrikasında denenen hiçbir dozda KOİ sınır değerin altına indirilememiştir. A12(SO4)3.18H2O ve FeC13.6H2O dozu seçilirken pK değerinin. S'nın altına düşmemesi gerektiği, sedipur ve superfloc dozu seçilirken dozun artışıyla polielektrolitlerin kendilerinin KOİ değerini artırdığı göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Characterisation of some factories' wastewaters in Bozüyük (Bilecik-Tur key) area and treatment of them by chemical coagulation method were the purposes of this U.S. thesis. Wastewater from three different ceramic factories and a paper factory that uses cellulose for production «ere analysed. Some parameters of one of the ceramic factories and paper factory wastewaters exceed limit valises of the Turkish. Water Pollution Control act. For the aim of effective treatment, -entreated wastewater samples were taken from one of the ceramic factories and paper factory; then experiments of treatment by cnemical coagulation method were made. A12(SO4)3.18H2O, FeC13.6H2O and two different organic polyelectrolytes were investigated as coagulants with, increasing doses, all doses could reduce all parameters under allowed valises for ceramic factory wastewater; but none of the used doses were sufficient for reduction COD values under allowed value for paper factory wastewater. It should be noted that selecting doses of A12(SO4)3.18H2O and FeC13.6H2O pH must not reduce under 6, and COD increases with increasing the doses of polyelectrolytes.