Bir pamuklu tekstil fabrikası atıksuyunun adsorpsiyon yöntemiyle arıtılabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 8836
  2. Yazar: AYDEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Bir pamuklu tekstil fabrikası atıksuyunun karekter belirleme çalışmalarının yanısıra adsorpsiyon yöntemiyle arıtımı incelenmiştir. Bu yöntemle arıtım sonucunda elde edilen değerler SKKY 'de öngörülen sınır değerlerle karşılaştınlmıştır. Öndeneme çalışmalarında sarı ve laoivert olmak üzere iki ayrı renkte bazik reaktlf boyanın 100 mg/1 'lik çözeltileri kullanıldı. Sarı boya lacivert boyaya göre dana iyi adsorplanmaktadır. Sarı boya çözeltisi ile 200 mesh/ ten geçirilmiş aktif karbon ve cüruf kullanılarak yapılan deneylerde sıcaklık ve pH 'in adsorpsiyona önemli bir etkisinin olmadığı gözlendi. 12 - 40 mesh arası cüruf ve 40 - 120 mesh, arası aktif karbon kullanılarak adsorban boyutunun etkisinin incelenmesine yönelik çalışmalarda ise boyut büyüdükçe adsorpsiyon kapasitesinde önemli düşmeler gözlenmiştir. İşletme atıksuyunun adsorpsiyonla arıtımında aktif karbon cürufa göre daha iyi renk ve pK gidermekte, cüruf ise aktif karbona göre daha iyi KOİ gidermektedir. Her iki adsorbanla da kirlilik parametreleri sınır değerlerin altına düşürülebilmektedir. Cüruf ucuz bir malzeme olması nedeniyle aktif karbona göre daha fazla miktarda kullanılsa bile tekstil atıksularının arıtımında ekonomik olabilecektir. Perlit ise tekstil atıksularında gerekli arıtımı sağlayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Characterisation and treatment by adsorption of a cotton textile will wastewater were steadied. After the treatment, parameters were compared with the prescribed limit values oi the Turkish Water Pollution Control Act, First oi all, experiments were made «sing the 100 mg/1 solutions oi yellow and blue basio reactive dyes. Yellow dye was adsorbed more than blue one under same conditions. Activated carbon and lignite bottom ash(both under 200 mesh) were used as adsorbents with the yellow dye solutions, and eiiects oi temperature and pH on adsorption were not pronounced. Experiments with 12 - 40 mesh lignite bottom ash and 40 - 120 mesh activated carbon were showed that as particle dimensions were increased adsorption capacity were evidently decreased. Treatment oi textile mill wastewater by adsorption showed that activated carbon removed color and pH better than lignite bottom ash, but it was vice versa ior chemical oxygen demand. Pollution parameters could be reduced under the limit values. Lignite bottom ash can be more economical than activated carbon to treat textile mill wastewaters : Although it must be used great quantities, it is cheaper than activated carbon. Required reduction oi pollution parameters in textile mill wastewater could not be achieved with perlite.