Normal dağılıma yaklaşım olarak Sargan dağılımı kullanımının parametre tahminlerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 8834
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖZÜKIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ FUAT YÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu çatışmada Sargan Dağılımı Ailesi tanıtılıp, Normal dağılıma iyi bir alternatif olarak düşünülebileceği üzerinde durulmuştur. Sargan Dağılımlarının Normal dağılıma iyi bir yaklaşım olduğu gösterilmiş, Normal dağılım yerine Sargan dağılımı kullanmanın avantajları belirtilmiştir. Normal dağılıma alternatif olarak, Regresyon analizinde hataların dağılımında farklı iki Regresyon modeli için ve Hipotez testlerinde tahminlerin gücüne dayalı olarak incelemeler yapılmıştır. Özellikle Hipotez testler inde, Sargan dağılımların da kuyruk kısımlarının Normale göre daha şişkin olmasın dan dolayı Sargan dağılımını kullanmanın testin gücü açısından daha çok tercih edilebilir olacağı vurgulan tır. Ayrıca iki değişkenli Normal dağılıma yaklaşım olarak iki değişkenli Sargan dağılım fonksiyonu belirlenmiş ve değişik Korelasyon düzeyleri için yaklaşımın yeterliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the Sargan Distribution Family is introduced and refered that it can be a good alterna tive to the Normal Distribution. Here it is presented that the Sargan Distribution provide a good approxima tion to the Normal Distribution, in addition the advanta ges of using the Sargan Distribution instead of tjie Normal Distribution. The research depending on to different models in regression analysis and on the power of the estima tion in the testing hypothesis has been done. Especially in the testing hypothesis, as the tail is much fatter than the Normal in the Sargan Distribution, i t is much more preferrable distribution in terms of the power of the test. In addition, the Bivariate Sargan Distribution function is determined as approximation for theBivariate Normal Distribution and the efficiency of approximation is discussed for the different correlation levels.