Vergi cezalarının tarhiyat öncesi genel vergi güvenlik önlemleri çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of tax penalties within the framework of general tax security measures before tax assessment
- Tez No: 883537
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Devletlerin kamu hizmetlerini yürütebilmesi için ihtiyaç duyduğu gelir kaynaklarından en önemlisini vergi gelirleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda verginin zamanında, tam ve doğru olarak toplanabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle vergi sistemlerinde mükelleflerin doğru ve eksiksiz beyanda bulunmalarını sağlayacak vergi güvenlik önlemlerine yer verilmesi gerekmektedir. Bir vergi sisteminde vergi güvenlik önlemlerinin bulunması tek başına yeterli değildir. Ayrıca mükelleflerin vergi kanunlarına uyma konusunda isteksizlik göstermesi durumunda onları vergi kanunlarına uymaya yöneltecek, uymayanlara da gerekli yaptırımların uygulanacağı bir sistemin uygulanması gerekir. Vergi cezaları ile amaçlanan vergi kanunlarına uyulmasını sağlayarak devletin vergi alacağını güvence altına almaktır. Bu çalışmada, vergi cezaları tarhiyat öncesi genel vergi güvenlik önlemleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada ilk olarak, vergi güvenliği ve vergi cezalarına ilişkin teorik temeller yer almıştır. Daha sonra, çeşitli ülkelerde vergi kabahat, suç ve cezaları ile tarhiyat öncesi genel vergi güvenlik önlemleri incelenmiştir. Son bölümde, Türkiye'deki vergi kabahat, suç ve cezaları ile tarhiyat öncesi genel vergi güvenlik önlemleri ele alınarak vergi cezaları bu önlemler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son olarak, vergi cezaları tarhiyat öncesi genel vergi güvenlik önlemleri çerçevesinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tax revenues constitute the most important source of income that states need in order to carry out public services. In this context, timely, complete and accurate tax collection is of great importance. For this reason, tax systems should include tax security measures to ensure that taxpayers make accurate and complete declarations. The existence of tax security measures in a tax system is not sufficient alone. In addition, if taxpayers show reluctance to comply with tax laws, a system that will direct them to comply with tax laws and impose the necessary sanctions on those who do not comply should be implemented. The purpose of tax penalties is to secure the tax receivables of the state by ensuring compliance with tax laws. In this study, tax penalties are evaluated within the framework of general tax security measures general tax security measures before tax assessment. Firstly, the theoretical foundations of tax security and tax penalties are presented. Then, tax misdemeanors, offenses and penalties in various countries and general tax security measures before tax assessment are analyzed. In the last section, tax misdemeanors, offenses and penalties in Turkey and general tax security measures before tax assessment are discussed and tax penalties are evaluated within the framework of these measures. Finally, tax penalties are evaluated comparatively within the framework of general tax security measures before tax assessment and recommendations are made.