Mali sulh yolu olarak Uzlaşma Müessesesi'nin vergi cezalarının caydırıcılığı ve mükellef davranışları üzerine etkileri : Antalya ili ölçeğinde bir değerlendirme
The effects of the concerning mechanism as a fiscal compromise way on the retailing and behavior of taxpayer penalties: An evaluation in Antalya province
- Tez No: 604785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE UZUNALİ KIZILTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı, devletin mali anlamda bekasını tayinine muktedir iki kurum olan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın spesifik olarak vergi cezalarına ve uzlaşmaya yönelik idari işlemlerini hukuka uygunluk karinesi çerçevesinde, yine kalkınmanın temelindeki vergilerin devlet bütçesine-ortak cüzdanımıza intikalinde tarhiyat öncesi ve sonrası uzlaşmanın vergi cezalarının caydırıcılığı ve mükellef davranışları üzerinde etkilerini, mükellef odaklı anlayış ve gönüllü uyum temelinde ele almaktır. Bilindiği üzere vergiyi doğuran olaydan tahsilata kadar nasıl ki, mükelleflerin hak ve yükümlükleri varsa aynı şekilde vergi idaresinin de hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu mutlak fonksiyonel bağımlılık içerisindeki mali olgular idrak edilmediğinde, taraflar arasında mali çatışmalar kaçınılmaz olacaktır. Vergi karmaşıklığının da sebep olduğu bu çatışma alanları hukuk sistematiği içerisinde yargı mercileri meşgul edilmeksizin vergi idaresi veya mükellefler tarafından bir davet veya başvuru ile uzlaşma platformunda barış alanına dönüşürken usul ve esasların neler olduğu üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu hususlarla ilgili olarak teorik-literatür taraması yapılmış ve pratikte kurum ile mesleklerin fonksiyonları araştırılmıştır. Devlet ekonomi organik ilişkisi temelinde ekonomi politik konu üzerinde normatif değerler ekseninde tespitler, temenniler ve uzlaşmaya konu vergi/ceza tutarlarının belirlenmesinde mükellef kredi derecelendirme karnesi başta olmak üzere öneriler arz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the effects of pre- post settlement reconciliation on the transfer of taxes to the state budget-common wallet, which is the tax control committee and the administrative procedures of the Revenue Administration. The aim of this course is to focus on the deterrence and punishable behavior of the punishments on the basis of taxpayer-focused understanding and voluntary compliance. As it is known, until the tax-related event, such as taxpayers have rights and obligations, the tax administration has the rights and obligations of tax administration. When the financial facts in this absolute functional dependency are not realized, financial conflicts between the parties will be unavoidable. These conflict areas, which are caused by tax complexity, have been focused on the procedures and principles of tax administration or taxpayers by the tax administration or taxpayers without any involvement of the judiciary. In this regard, theoretical-literature search was made and in practice, functions of institutions and professions were investigated. On the basis of the organic relations of the state economy, determinations, wishes and suggestions were presented on the basis of normative values on the political economy.