Şaban Teoman Duralı'nın ahlâk felsefesi
Şaban Teoman Duralı's moral philosophy
  1. Tez No: 883544
  2. Yazar: NAZİF KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ahlâk insanlığın ortaya çıkışıyla beraber doğmuştur. Bu bakımdan ahlâk doğrudan insan ile ilgilidir. Ahlâk ile ilgili hem geçmişte hem de günümüzde birçok alanda çalışmalar yapılmıştır. Biz de bu çalışmada ahlâk kavramının nasıl ve hangi kaynaktan ortaya çıktığını, aynı zamanda insan ile olan bağlantısını Teoman Duralı bağlamında irdeleyerek onun ahlâk felsefesini çözümlemeye çalıştık. Duralı'ya göre ahlâkın kaynağı dindir. Bütün dinler de İslâm'ın birer parçası olmakla beraber din, Duralı'da İslâm demektir. Toplumsal düzlemle meydana gelen ve mahalli olan örf ve geleneklerin, ilahî tebliğ ile bildirilen buyruklar temelinde felsefe ile birlikte biçimselleştirilmesi ahlâkı meydana getirmiştir. Buna bağlı olarak da ahlâk örf ve geleneklerin aksine mahalli olmayıp evrenseldir. Evrensel olduğundan ötürü de ahlâk bütün toplumlarda meşrudur. Çalışmamız toplamda üç bölümden oluşmakta olup, sac ayaklarını oluşturan ikinci ve üçüncü bölümlerdir. İlk bölüm ahlâkın doğrudan ilişkili olduğu insanı tanımak ile ilgilidir. İkinci bölümde Duralı'yı iyi tanımak ve onun ahlâk felsefesi çözümlemesinde büyük önem teşkil eden metafizik ve felsefe-bilim ile ilgili görüşlerine değindik. Üçüncü ve son bölümde ise önceki bölümlerden aktardığımız bilgiler ışığında Duralı'nın ahlâka dair görüşlerine yer verdik. Bütün metnin genel bir değerlendirmesini içeren sonuç kısmı da, metnin sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Morality was born with the emergence of humanity. In this respect, morality is directly related to human beings. Studies on morality have been carried out in many fields both in the past and today. In this study, we have tried to analyze his moral philosophy by examining how and from which source the concept of morality emerged and its connection with human beings in the context of Teoman Duralı. According to Duralı, the source of morality is religion. Although all religions are part of Islam, religion means Islam for Duralı. The formalization of customs and traditions, which occur at the social level and are local, together with philosophy on the basis of the commands revealed by divine revelation, has created morality. Accordingly, unlike customs and traditions, morality is not local but universal. Since it is universal, morality is legitimate in all societies. Our study consists of three chapters in total and the second and third chapters are the pillars. The first chapter is about getting to know the human being with whom ethics is directly related. In the second part, we have touched upon Duralı's views on metaphysics and philosophy-science, which are of great importance in getting to know him well and in his analysis of moral philosophy. In the third and final section, we have included Duralı's views on ethics in the light of the information we have quoted from the previous sections. The conclusion, which includes a general evaluation of the whole text, is also included at the end of the text.