Görsel sanat pratiklerinde gözetim olgusu
The phenmenon of surveillance in visual art practices
- Tez No: 883546
- Danışmanlar: DOÇ. NURAY AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Görsel Sanatlar bağlamında Gözetim Olgusu anlatılmıştır. Çalışmada ilk olarak gözetim olgusunun iktidar bağlamında geçmişten günümüze tarihsel sürecine değinilmiştir. Gözetim; bakım ve koruma anlamlarına gelir ve bu tanım, kontrol, denetim ve gözlem durumlarının izleyen/izlenen ilişkisi bağlamında ortaya çıkmaktadır. John Berger, görmenin konuşmadan önce geldiğini ve çocukların bu şekilde öğrendiğini vurgular. Modern gözetimi de kapsayan bu çalışmada, bu gözetim türü de kapitalizmin gelişmesiyle ortaya çıkmış ve işçilerin fabrikalarda kontrol altında tutulmasıyla sermayenin iş gücü üzerindeki kontrolünü artırmıştır. Bu, ekonomik ve sosyal kontrolün bir aracı olmuştur. İkinci bölümde ise gözetim olgusunun ilk maddesi olan Panoptikon kavramı açıklanmıştır. Panoptikon'un anlamı aslında bütünü gözetlemektir ve bu gözetim anlayışı bir tür hapishane modelidir. Bu kavramın içeriği olan Sinoptikon ve Omnioptikon da günümüz gözetimini vurgulamaktadır ve araştırmada detaylı olarak anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise görsel Sanatlarda Gözetim Olgusuna yer veren sanatçıların örnekleri verilmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise Araştırmacının Görsel Sanatlarda Gözetim kavramı ile ilgili çalışmalarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Surveillance Phenomenon is explained in the context of Visual Arts. First of all, in the study, the historical process of surveillance from the past to the present in the context of power is mentioned. Surveillance means care and protection and this definition emerges in the context of the monitor/monitored relationship of control, supervision, and observation. John Berger emphasizes that seeing comes before speaking and this is how children learn. In this study, which also covers modern surveillance, this type of surveillance emerged with the development of capitalism and increased the control of capital over the labor force by keeping workers under control in factories. It has been a tool of economic and social control. In the second part, the concept of panopticon, the first element of surveillance, is explained. The meaning of the Panopticon is in fact surveillance of the whole and this understanding of surveillance is a kind of a prison model. The content of this concept, the Synopticon and Omniopticon, also emphasizes today's surveillance and is explained in detail in the research. In the third section, examples of artists who give place to the phenomenon of surveillance in visual arts are given. Last but not least, the last chapter, the fourth chapter, consists of the researcher's studies on the concept of Surveillance in Visual Arts.