Evlilikte stresle başa çıkma tarzları ve uyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between coping styles with stress in marriage and levels of adjustment
  1. Tez No: 883593
  2. Yazar: ZÜLAL DEVLEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALPARSLAN ÖZÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yapılan araştırmada evli bireylerin, stresle başa çıkma tarzları ve evlilikte olan uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve daha iyi bir noktaya taşımak için öneriler sunmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda evli bireylerin stresle başa çıkma stratejileri ve evlilik uyumları ölçülerek değişkenler arası incelemeler yapılmıştır. Yanı sıra cinsiyet, yaş, eğitim durumu, evlilik yaşı ve evlilik yılına göre değerlendirmeler yapılmıştır. Katılımcılara bilgi verilerek, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Evlilikte Uyum Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 150 çift oluşturmaktadır. Çalışma yapılırken evli çiftlerde sosyal desteğin etkisi olduğu düşünüldüğünden bu etki göz ardı edilmeyerek çalışmaya eklenmiştir. Sosyal destek kontrol altına alındığında, evli çiftlerin stresle başa çıkma tarzı puanlarının, aynı ve problem odaklı stresle başa çıkma tarzının (X =33,96), aynı ve duygu odaklı stresle başa çıkma tarzına (X =30,86) ve farklı stresle başa çıkma tarzına (X =28,43) göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak çiftlerin aynı seçimle problem odaklı stresle başa çıkmada evlilik uyumunun en yüksek olduğu, sonrasında benzer duygu odaklının ve devamında farklı seçimlerin olduğu en düşük veri olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between married individuals' styles of coping with stress and their adjustment in marriage and to offer suggestions to move it to a better point. In this context, analyzes were made between variables by measuring the stress coping strategies and marital adjustment of married individuals. In addition, evaluations were made according to gender, age, educational status, marriage age and marriage year. Participants were informed and the Stress Coping Styles Scale, Marital Adjustment Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale were administered. The sample of the research consists of 150 couples. As a result, it was obtained that the marital harmony of the couples was highest in coping with problem-focused stress with similar choices, followed by emotion-focused with the same choice, and then with different choices, the lowest.