Eskişehir osmangazi üniversitesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü bireylerde depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of depression conditions in individuals aged 18 andover applying to eskisehir osmangazi university family medicine polyclinic
  1. Tez No: 883594
  2. Yazar: EZGİ DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Depresyon, uzun süre boyunca depresif ruh hali, günlük aktivitelerden keyif alamama veya ilgi kaybı ile kendini gösteren yaygın bir ruhsal bozukluktur. Dünya üzerinde yaklaşık 280 milyon depresyon hastası vardır. Sıklığı gitgide artmaktadır. Çalışmamız, aile hekimliği polikliniğine 01.06.2023–30.11.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üstü 292 bireye anket formu sunularak yapılan kesitsel bir çalışmadır. Anket sosyodemografik özellikler ve Beck Depresyon Envanteri (BDE)'nden oluşmaktadır. Katılımcıların %15,8'inde depresyon belirtisi varken, %84,2'sinde depresyon belirtisi yoktur. BDE puanına göre yapılan karşılaştırmada evli olmayanların, geniş ailede yaşayanların, çalışmayan bireylerin, alkol tüketimi olan bireylerin, depresyon ve anksiyete bozukluğu olan bireylerin, deprem esnasında bölgede olan veya bölgede yakını olan, yakınını kaybeden bireylerin depresyon belirtisi gösterme oranı istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Sonuç olarak, başta riskli gruplar olmak üzere birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran herkesin depresyon açısından taranması, depresif belirtileri olan bireylerin tedavi edilmesi, gerekli durumlarda psikiyatri uzmanına sevk edilmesinin depresyonun erken tanı ve tedavisinde önemli olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is a common mental disorder characterized by depressed mood, loss of enjoyment or interest in daily activities over a long period of time. There are approximately 280 million people with depression worldwide. The prevalence is increasing. Our study is a cross-sectional study in which 292 individuals aged 18 years and older who applied to the family medicine outpatient clinic between 01.06.2023-30.11.2023 were asked to complete a questionnaire. The questionnaire consisted of sociodemographic characteristics and Beck Depression Inventory (BDI). While 15.8% of the participants had symptoms of depression, 84.2% had no symptoms of depression. In the comparison made according to the BDI score, the rate of depression symptoms was statistically significant in unmarried individuals, individuals living in extended families, unemployed individuals, individuals with alcohol consumption, individuals with depression and anxiety disorders, individuals who were in the region during the earthquake or who had relatives in the region or who lost relatives. In conclusion, it was concluded that it is important in the early diagnosis and treatment of depression to screen everyone who applies to primary health care services, especially those at risk, for depression, to treat individuals with depressive symptoms, and to refer them to a psychiatrist when necessary.