İnsani gelişme endeksinin ülkelerin borsaları üzerine etkisi: G-20 ülkeleri üzerine bir inceleme
The effect of the human development index on the stock exchanges of countries: a review on G-20 countries
  1. Tez No: 883598
  2. Yazar: MUHSİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, G-20 ülkelerinin insani gelişme endeksinin seçilmiş borsa endeksleri üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla 1994 ve 2022 yılları arasındaki G-20 ülkelerinin insani gelişme endeksi ve bu ülkelerin en yüksek işlem hacmine sahip olan borsa endeksleri seçilmiştir. Investing.com, Tradingview.com, UNDP ve Finance.yahoo.com adreslerinden alınan yıllık veriler ile oluşturulan veri setine en uygun yöntem olan panel veri analizi uygulanmıştır. Uygulanan analiz neticesinde insani gelişme endeksleri ile borsa endekslerinin arasında anlamlı bir ilişki olup insani gelişme endekslerindeki değişimlerin borsa endekslerine neden olduğu sonucuna varılmıştır. İnsani gelişme endeksleri geliştikçe bireylerin borsa endekslerine yatırım yaptığı ve borsa endekslerinin geliştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study aims to examine the impact of the human development index of the G-20 countries on selected stock market indices. For this purpose, the human development index of the G-20 countries between 1994 and 2022 and the stock market indices with the highest trading volume of these countries were selected. Panel data analysis, which is the most appropriate method, was applied to the data set created with annual data obtained from Investing.com, Tradingview.com, UNDP and Finance.yahoo.com. As a result of the applied analysis, it was concluded that there was a significant relationship between human development indices and stock market indices and that changes in human development indices caused stock market indices. It is observed that as human development indices improve, individuals invest in stock market indices and stock market indices improve.