Tek kullanımlık plastik bardaklardan sıvı gıdalara mikroplastik ve nanoplastik geçişinin tespiti
Detection of microplastic and nanoplastic transfer from disposable plastic cups to liquid foods
- Tez No: 883597
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖRNÜK, PROF. DR. HASAN YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mikroplastikler çağımızın en dikkat çeken kirleticilerinden biridir. Mikroplastikler çevresel bir kirlilik etmeni olmasının yanında aynı zamanda gıdalar için de bir kontaminasyon kaynağıdır. Tek kullanımlık plastik bardaklar, özellikle sıcak ve soğuk içeceklerin tüketiminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum ambalaj malzemeleri ile her içecek tüketiminde ne kadar mikroplastiğe maruz kaldığımız sorusunu akıllara getirmiştir. Bu çalışmada, tüketiciler tarafından yaygın bir şekilde kullanılan beş farklı polimerik malzemeden üretilmiş [polipropilen (PP), polistiren (PS), polietilen (PE) kaplı kağıt bardak, polietilen tere ftalat (PET) ve expanded polistiren (EPS)] bardaklardan sulara geçen mikroplastiklerin sayısı tespit edilmiştir. Ayrıca, tek kullanımlık bardaklardan suya mikroplastik transferi üzerinde bekleme süresi (0, 5, 10 ve 20 dk.) ve su sıcaklığının (4 °C, 50 °C ve 80 °C) etkisi de araştırılmıştır. Yine, araştırmada sıcak içecek tüketiminde plastik kaşık kullanımının etkisi de (50 °C ve 80 °C) belirlenmiştir. Çalışma sonucunda plastik kaşık kullanılmayan tüm deneylerde elde edilen ortalama mikroplastik geçişi, 574,33 ± 374,12 p/L olarak bulunurken, plastik kaşık kullanılarak gerçekleştirilen sularda ortalama geçiş 901,00 ± 650,04 p/L olarak belirlenmiştir. En düşük geçiş PE kaplı kağıt bardakta 4 °C ve 0. dk'da 126 ± 75,72 p/L düzeyinde iken, en yüksek mikroplastik geçişi, plastik kaşık kullanılan PS bardaklardan 80 °C ve 5. dk'da 2006,67 ± 542,71 p/L olarak bulunmuştur. Çalışmada PS ve EPS bardaklardan transfer olan mikroplastik sayıları istatistiksel olarak diğer bardak türlerinden daha yüksek bulunmuştur ve bu fark, istatistiksel açıdan da önemlidir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Microplastics are one of the most conspicuous pollutants of our time. Microplastics are not only an environmental pollutant but also a source of contamination of foods. Currently disposable plastic cups are widely used, especially for the consumption of hot and cold beverages. This situation has raised questions about the extent of microplastic exposure with every beverage consumption due to packaging materials. In this study, microplastic migration from five different polymer materials commonly used by consumers [polypropylene (PP), polystyrene (PS), polyethylene-coated paper cup, polyethylene terephthalate (PET), and expanded polystyrene (EPS)] cups has been determined. The exposure time (0, 5, 10, and 20 minutes) and temperature (4 °C, 50 °C, and 80 °C) effects on the release of microplastics from single-use cups into water were also investigated. Additionally, the impact of using plastic spoons during hot beverage consumption (at 50 °C and 80 °C) was determined. The average microplastic migration obtained from all experiments where plastic spoons were not used was 574.33 ± 374.12 p/L, whereas in samples conducted with plastic spoons, it was 901.00 ± 650.04 p/L. The lowest migration was observed in the PE-coated paper cup at 4 °C for 0 minutes, with a value of 126 ± 75.72 particles per liter (p/L), while the highest microplastic migration was in the PS cup with a plastic spoon at 80 °C for 5 minutes, measuring 2006.67 ± 542.71 p/L. The results of the PS and EPS cups were statistically significant (p0,05) effect on particle release in the samples.